Koronawirus

YouTube walczy z antyszczepionkowcami. Od lutego 2020 usunięto milion filmów

Koronawirus

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
rp.pl

Władze serwisu YouTube zapowiedziały walkę z dezinformacją związaną ze szczepieniami. Na celowniku znaleźli się nie tylko przeciwnicy preparatów przeciw COVID-19, ale również wszyscy siejący niepotwierdzone informacje na temat innych chorób.

Antyszczepionkowcy na YouTube

Administratorzy serwisu są przekonani, że treści umieszczane w serwisie są odpowiedzialne za niskim poziom wyszczepienia. Władze serwisu Google zapowiedziały, że będą usuwać wszystkie nagrania, w których pojawiają się teorie, że dopuszczone do obrotu szczepionki nie przynoszą zakładanych skutków lub mogą stanowić ewentualne zagrożenie.

To nie pierwsze działanie YouTube wymierzone w stronę antyszczepionkowców. Do tej pory usuwano materiały kwestionujące działanie i bezpieczeństwo szczepionek przeciwko COVID-19. Teraz pod lupę zostaną wzięte również materiały dotyczące innych chorób m.in. odry i ospy.

Materiały o szczepieniach w sieci

Wiceprezes serwisu, Matt Halprin, zapowiedział, że będą usuwane wszystkie materiały sugerujące, że szczepienia mogą powodować poważne problemy ze zdrowiem m.in. autyzm. Na podobny krok wcześniej zdecydował się Facebook, który poinformował w lutym, że zbanuje wszystkie materiały dotyczące szczepionek.

Taki ruch nie oznacza jednak całkowitego zakazu poruszania tego tematu. Dopuszczona będzie naukowa dyskusja oraz przekazywanie informacji o własnych doświadczeniach np. reakcji alergicznej zauważonej u dziecka. Od wybuchu pandemii administratorzy usunęli ponad milion filmów, których treści podważały skuteczność i wiarygodność szczepionek.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: rp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Beyhes Evren / Getty Images

Pozostałe wiadomości