Koronawirus

Odkryto włoską odmianę koronawirusa. Naukowcy natrafili na nią przez przypadek

Koronawirus

Aktualizacja:
Thana Prasongsin/Getty Images

Pandemia koronawirusa nie ustępuje i choć część osób została już zaszczepiona, ciągle ryzyko zachorowania jest bardzo duże. Dodatkowo, ze świata napływają niepokojące wieści. Naukowcy poinformowali właśnie o odkryciu włoskiej odmiany koronawirusa, która ich zdaniem może być "poprzedniczką" tej z Wielkiej Brytanii.

Włoska odmiana koronawirusa

Prezes krajowego Stowarzyszenia Wirusologii Arnaldo Caruso ogłosił, że w Brescii w Lombardii odkryto "włoską odmianę" koronawirusa, która być może jest prekursorem tej angielskiej. Jak wyjaśnił agencji Adnkronos, ten wariant krążył w Italii już w sierpniu.

- Szerząca się od lata włoska odmiana SARS-CoV-2 jest bardzo podobna do osławionego angielskiego wariantu odkrytego we wrześniu i go poprzedza - stwierdził prof. Caruso, dziekan wydziału mikrobiologii i mikrobiologii klinicznej na uniwersytecie w Brescii oraz dyrektor laboratorium w tamtejszym szpitalu.

Jak odkryto włoski szczep COVID-19?

Wirusolog podkreślał, że włoska odmiana została wykryta przypadkowo podczas obserwacji utrzymującej się nietypowej infekcji u pacjenta, który chorował na COVID-19 w kwietniu. Co więcej, po tym, gdy już wyzdrowiał, testy robione mu począwszy od sierpnia zawsze dawały wynik pozytywny wskazujący na dużą ilość wirusa.

- W listopadzie postanowiliśmy przeprowadzić sekwencjonowanie wirusa, by ustalić, dlaczego się utrzymuje i ku naszemu zdumieniu zdaliśmy sobie sprawę z tego, że zidentyfikowaliśmy nową odmianę, podobną , ale nie identyczną jak angielska, która zaczynała też krążyć we Włoszech - powiedział włoski wirusolog.

Czy szczepionka na koronawirusa będzie chronić przed włoskim szczepem?

Wraz z odkryciem "włoskiej odmiany" koronawirusa, pojawiły się obawy, czy obecna szczepionka sobie z nim poradzi. Wszystko wskazuje na to, że nie ma się czego obawiać.

- Preparat wywołuje "kompleksową reakcję" na różne obszary białka Spike koronawirusa - podsumował prof. Carusou.

Zobacz też:

Zobacz wideo: "Jeśli zaszczepi się wymagana pula społeczeństwa, nie będzie się rozprzestrzeniał koronawirus". Szczepionki przeciw COVID-19 dotarły także do mniejszych szpitali:

Autor: Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości