Koronawirus

Wjazd na teren Polski w dobie koronawirusa. Czy dzieci muszą mieć wykonany test?

Koronawirus


Ze względu na pandemię koronawirusa na polskiej granicy nieustannie obowiązują obostrzenia związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się choroby. Z kwarantanny nie są już zwolnieni Polacy i obywatele państw UE. A jak sprawa wygląda w przypadku dzieci?

Kwarantanna po przyjeździe do Polski

Polacy przekraczający granicę z krajami należącymi do Unii Europejskiej (z wyjątkiem Czech i Słowacji) nie muszą poddawać się obowiązkowej kwarantannie, jeśli podróżują własnym transportem.

Inaczej rzecz wygląda jednak w przypadku transportu zbiorowego (czyli samolotem, pociągiem, bądź autobusem) - wówczas kwarantanna obowiązuje. Wyjątkiem są osoby, które zostały zaszczepione, albo posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonanego nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Czy dziecko musi mieć zrobiony test przed przyjazdem do Polski?

Jak jednak wygląda sytuacja w przypadku najmłodszych? Jeden z widzów Dzień Dobry TVN zadał naszej ekspertce pytanie, czy dziecko w wieku 4 lat musi mieć zrobiony test przed wjazdem do Polski , aby uniknąć kwarantanny. Planuje bowiem przyjechać z Irlandii, a tam pociechy do lat sześciu są zwolnione z okazania wyniku testu.

- W wielu krajach Unii Europejskiej, m. in. w Irlandii, Hiszpanii czy Szwajcarii, dzieci do pewnego wieku nie muszą wykonywać testu na COVID-19, a mimo to nie będą podlegały kwarantannie. Niestety w Polsce w przypadku przyjazdu z innego kraju, jeśli chcemy być zwolnieni z kwarantanny, do 48 godzin przed przylotem musimy uzyskać negatywny wynik na COVID-19. Niestety tym obowiązkiem objęte są także dzieci - wyjaśniła adwokat, Eliza Kuna.

Masz pytanie do eksperta? Zadaj je za pośrednictwem zakładki Koronawirus.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości