Koronawirus

Mobilny konfesjonał, czyli spowiedź drive w czasach pandemii

Koronawirus

Aktualizacja:

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt dla chrześcijan. Niestety panująca pandemia uniemożliwiła pójście wielu osobom do tradycyjnej spowiedzi w konfesjonale. Mimo wszystko księża podjęli się wyzwania, aby pomóc parafianom. Idealnym sposobem okazała się mobilna spowiedź.

Spowiedź w wersji mobilnej

Ksiądz Adam z Rogalina chciał ułatwić parafianom uczestnictwo w spowiedzi i wpadł na pomysł, aby przeprowadzić ją w formie drive. Ten nowoczesny sposób zakłada, że ksiądz oczekuje w mobilnym konfesjonale, czyli samochodzie i przeprowadza sakrament w bezpiecznej odległości. Skąd wzięła się idea spowiedzi drive?

Zainspirowało mnie tutaj doświadczenie kolegi, księdza Rafała Jarosiewicza, który ma mobilny konfesjonał. Wyjechałem samochodem na parking, który jest przed kościołem. Ja sobie siadam na miejscu pasażera. Oprócz tego ustawione są pachołki, żeby zachować higienę i odległość, która daje bezpieczeństwo i słyszalność

- powiedział ks. Adam Pawłowski.

Na spowiedź każdy chętny może przybyć od poniedziałku do piątku lub umówić się z księdzem na dogodny termin.

Jak grzeszymy podczas kwarantanny

Podczas domowej kwarantanny, gdy siedzimy zamknięci w czterech ścianach z rodziną, może często dochodzić do sprzeczek czy kłótni. Czy podczas pandemii grzeszymy więcej? Ksiądz przyznał, że każdy zawód i wiek charakteryzuje się innymi grzechami. W trakcie kwarantanny, kiedy przebywamy dłużej w domu, kiedy pracujemy zdalnie i mamy mnóstwo obowiązków trudniej nam o cierpliwość i miłosierdzie do bliskich. Pojawiają się także nowe grzechy. Jakie?

Nowe wydania starych grzechów. Jeśli ktoś kłamie lekarzy o stanie swojego zdrowia albo łamie kwarantannę

– powiedział duchowny.

Przygotowania do Wielkanocy

W tym roku przygotowania do Wielkanocy będą utrudnione. Część z nas spędzi je samotnie, z dala od rodziny. Zdaniem księdza jest to czas i szansa, aby uwewnętrznić wiarę. O co tak naprawdę w niej chodzi? Czy święconka jest najważniejszym elementem w kościele? Na te pytania każda wierząca osoba powinna odpowiedzieć sobie sama.

To jest okazja dla wiary, żeby się pomodlić, skoncentrować na tym, co jest istotą, a nie otoczką

– powiedział ksiądz.

Mobilna parafia

W innej miejscowości, czyli Witkowicach, na czas kwarantanny także powstała mobilna parafia. Samochody ze specjalnymi platformami w zeszłą sobotę przejechały przez cała wieś i pobłogosławiły wszystkich parafian, którzy zebrali się w swoich ogrodach. Jak przebiegało to wydarzenie i jaka była reakcja mieszańców?

Zobaczcie rozmowę Marcina Sawickiego z księdzem Stanisławem Lipowskim.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości