Koronawirus

Czy rocznemu dziecku można wykonać test PCR? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Koronawirus

Najlepszym sposobem na wykrycie zakażenia koronawirusem SARs-CoV-2 jest wykonanie testu PCR. Czy takie badanie można wykonać u każdego? Czy wiek może być przeszkodą? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do sp. COVID-19.

Test PCR - czy można go wykonać u rocznego dziecka?

U osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wykonuje się testy PCR. Wykrywa on materiał genetyczny wirusa. Czy test można wykonać u rocznego dziecka? - takie pytanie zadał widz za pośrednictwem formularza.

- Test PCR mówi o tym, że w naszych drogach oddechowych znajduje się materiał genetyczny koronawirusa. Ten test można wykonać bez żadnych ograniczeń wiekowych. Może to być noworodek, może to być roczne dziecko czy stuletni człowiek - mówił w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do sp. COVID-19.

Jak wykrywa się zakażenie koronawirusem SARs-CoV-2?

Od 30 października poza testami PCR lekarze mogą wykonywać osobom z podejrzeniem zakażenia kornawirusem SARS-CoV-2 także testy antygenowe. Pozwalają one wykryć białko wirusa, które "zmusza układ immunologiczny do produkcji przeciwciał.

Jak się je wykonuje? Tak samo, jak w przypadku testów PCR od badanego pobiera się wymaz z nosa lub gardła. Następnie materiał umieszcza się na dedykowanym do tego pasku. Jeśli wykryje wirusa - zmieni kolor. Wynik otrzymuje się po kilkunastu minutach.

Mimo że testy antygenowego są szybsze, prostsze i do ich przeprowadzenia nie jest wymagany żaden specjalistyczny sprzęt, to nie są tak czułe, jak testy PCR.

Zobacz także:

Co zrobić, gdy hotel anulował rezerwację i odmawia zwrotu wpłaconej zaliczki? Adwokat Eliza Kuna odpowiada

Do kiedy potrwa lockdown w Polsce? Przedsiębiorcy już to wiedzą

Kiedy będzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19? Rząd podał daty

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości