Koronawirus

Czy szczepionki przeciwko COVID-19 różnią się skutecznością? Dr Paweł Grzesiowski rozwiewa wątpliwości

Koronawirus

Aktualizacja:

Na rynku pojawia się coraz więcej szczepionek przeciwko COVID-19. Czy wszystkie są równie skuteczne i w takim samym stopniu chronią przed groźnym wirusem? O tym w naszym programie mówił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej.

Czy szczepionki przeciwko COVID-19 są tak samo skuteczne?

Coraz więcej firm rejestruje i wprowadza na rynek opracowane przez sobie szczepionki przeciwko COVID-19. To dobra wiadomość, bo im więcej preparatów, tym liczniejsza grupa zaszczepionych. Jednak koncerny korzystają z różnych technologii. Czy szczepionki od różnych firm mają inną skuteczność? Oto zapytał nas jeden z naszych widzów.

- Szczepionki, które mają zbliżoną technologię, np. szczepionki mRNA, jak Pfizer czy Moderna, są badane w taki sam sposób i ich skuteczność może być porównywalna. Natomiast szczepionki AstraZeneca czy Johnson&Johnson są szczepionkami wektorowymi. Dlatego porównywanie szczepionek między sobą może być problematyczne - mówił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19..

Jak dodał, dane przedstawione przez firmę AstraZeneca mówiące o jej ok. 70 proc. skuteczności, dotyczą wszystkich przypadków - zarówno objawowych, jak i nie. Natomiast w przypadku szczepionek firmy Pfizer i Moderny dotyczą jedynie przypadków objawowych.

- Możemy powiedzieć, że w kontekście zapobiegania ciężkiemu COVID-19 wszystkie trzy szczepionki dopuszczone przez Unię Europejską są równie skuteczne - podkreślił specjalista.

Masz pytanie do eksperta? Możesz je zadać za pomoc formularza w zakładce "Koronawirus".

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w Polsce zaraz po świętach Bożego Narodzenia. W pierwszej kolejności antidotum otrzymali pracownicy ochrony zdrowia. Następnie podano je seniorom. Szczepienia osób po 70. i 80. roku życia wystartowały 25 stycznia.

Po osobach starszych szczepienia otrzymają osoby przewlekle chore, pracownicy służ mundurowych oraz nauczyciele. Do tej pory Polska otrzymała trzy preparaty - od firmy Pfizer, Moderna oraz AstraZeneca.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Szczepionka przeciw COVID-19 AstaZeneca dla osób po 65. roku życia. WHO daje zalecenie

Weterynarze nauczyli psy wykrywać COVID-19. Zwierzęta już pracują na lotniskach

Jak sprawdzić, czy po szczepionce przeciw COVID-19 uzyskaliśmy odporność? Eksperci wyjaśniają

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości