Koronawirus

Pierwsze kliniczne testy szczepionki przeciwko COVID-19 w Kanadzie

Koronawirus

Aktualizacja:
Moment RFPaul Biris/Getty Images

Kanada rozpoczyna testowanie szczepionek przeciwko COVID-19 na ludziach. Obecnie jest już kilka potencjalnych preparatów, a chińska szczepionka produkowana przy użyciu kanadyjskiej technologii jest wśród nich.

W Kanadzie została wydana zgoda na pierwsze kliniczne testy szczepionki przeciwko COVID-19 – poinformował w sobotę premier Kanady Justin Trudeau. Szczepionka, wciąż jeszcze w fazie badań, została opracowana przez chińską firmę CanSino Biologics, która współpracuje z chińską armią, ale technologia używana do jej produkcji jest kanadyjska.

Podczas swojego codziennego briefingu Trudeau przekazał, że Health Canada, federalny resort zdrowia, wydał zgodę na kliniczne testy szczepionki, prowadzone na Uniwersytecie Dalhousie. Mieszczący się w Halifaksie, w prowincji Nowa Szkocja, Uniwersytet Dalhousie jest jednym z najstarszych kanadyjskich uniwersytetów, w jego ramach działa Canadian Centre for Vaccinology, centrum specjalizujące się w badaniach nad szczepionkami.

Szczepionka na koronawirusa

O pracach nad szczepionką na Uniwersytecie Dalhousie media informowały pod koniec marca, zapowiadano, że testy kliniczne na ludziach są sprawą kilku tygodni, a wspomniana wówczas szczepionka wykorzystuje fragment DNA wirusa SARS-CoV-2, wywołującego COVID-19. Zespół badawczy z Dalhousie pracował nad trzema typami szczepionek.

Według danych ze stron Health Canada w Kanadzie są prowadzone ponadto 33 kliniczne testy i badania nad terapiami i lekami wspierającymi leczenie COVID-19.

Testowana szczepionka nosi roboczą nazwę Ad5-nCoV, zawiera antygeny SARS-CoV-2, czyli koronawirusa wywołującego Covid-19 . Jest tak zaprojektowana, by zmodyfikowany wirus używany w szczepionce nie mógł się namnażać w ludzkim organizmie, ale by ludzki system odpornościowy nauczył się rozpoznawać koronawirusa i w razie zarażenia go zwalczać. Wcześniej w tym roku CanSino Biologics uzyskała zgodę chińskiego rządu na kliniczne testy szczepionki.

Wirus potrzebuje „gospodarza” do replikacji, także wirus używany do produkcji szczepionek, a w tym przypadku linia komórek „goszczących” testowaną szczepionkę została opracowana właśnie w Kanadzie, przez naukowców NRC, a chińska firma uzyskała w 2013 r. licencję na jej testowanie do własnych prac.

Szczepionka na Covid-19 z Chin

W minioną środę Kanadyjska Rada Badań Naukowych, federalna agencja wspierająca rozwój nauki w Kanadzie, podała, że opracowana w Chinach próbna szczepionka na COVID-19 będzie produkowana i testowana w Kanadzie. Szczepionka ta, wciąż jeszcze w fazie badań, została opracowana przez chińską firmę CanSino Biologics, która współpracuje z chińską armią, ale technologia używana do jej produkcji jest kanadyjska.

Jak podkreślały kanadyjskie media, jeśli prace przebiegną pomyślnie, Kanada będzie mogła produkować szczepionkę w Montrealu. Laboratoria, gdzie będą prowadzone prace, otrzymały od rządu 44 mln CAD na stworzenie niezbędnych instalacji.

Na początku maja, podczas międzynarodowej inicjatywy darczyńców, premier Kanady Justin Trudeau informował, że rząd przeznacza 850 mln CAD na finansowanie badań nad możliwymi terapiami i szczepionką na COVID-19. Kanadyjskie inwestycje to m.in. finansowanie krajowych naukowców i firm biomedycznych, wsparcie dla badań nad szczepionką i nad genomem, a także wsparcie dla Światowej Organizacji Zdrowia.

Według danych Health Canada z soboty przed południem liczba zachorowań w Kanadzie przekroczyła 75 tys. i wzrosła do 75004, z czego najwięcej przypada na Quebec (41420) i Ontario (22313). Liczba osób zmarłych to 5595.

Zobacz też:

Heroiczna postawa pielęgniarki z Kozienic. Zmarła na koronawirusa 8 dni przed emeryturą. "Mogła odejść i wtedy by tego nie było"

Czy koronawirus daje objawy drogą pokarmową? Sprawdź, co mówi lekarz

Tajemnicza choroba dzieci związana z koronawirusem. Czym jest pediatryczny zespół zapalny?

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości