Koronawirus

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Izraelu. "Aby do nich zachęcić, jeden z barów oferował darmowego drinka"

Koronawirus


Do tej pory szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymało 5 proc. Polaków. Dla porównania Izrael wykonał ten zabieg już u połowy swoich mieszkańców. Jak udało się osiągnąć takie tempo szczepień? Na jakie benefity mogą liczyć osoby, które przyjęły antidotum na COVID-19? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Karoliną Mints, Polką mieszkającą w Izraelu.

Izrael liderem w szczepieniu przeciwko COVID-19

Izrael to kraj, w którym szczepienia przeciwko COVID-19 idą wyjątkowo sprawnie. Antidotum przejęła już połowa mieszkańców, tym samym Izraelczycy już niedługo nabiorą tzw. odporność stadną i będą mogli wrócić do normalności. Jak udało się to osiągnąć? Czy w Izraelu trzeba kogoś przekonywać do szczepień?

- Zaszczepione zostały osoby z grupy ryzyka, lekarze oraz wszystkie te osoby, które po prostu chciały się zaszczepić. Mimo to zostało jeszcze ponad milion osób z grupy wiekowej 16+, które jeszcze nie podjęły decyzji, jeszcze się wahają lub po prostu nie chcą się zaszczepić. Mamy powody do optymizmu, ale mimo wszystko trzeba jeszcze poczekać z otwarciem wszystkiego - powiedziała Karolina Mints.

W jej ocenie, o tak dobrym wyniku zdecydowały trzy czynniki. Pierwszy z nich to wybory. Premier Izraela chce jak najdłużej utrzymać się przy władzy, dlatego sprawne zorganizowanie programu szczepień było dla niego szczególnie ważne. Drugi - to dobrze działająca kasa chorych.

- Jest ona w części sprywatyzowana, dlatego przygotowanie szczepień poszło bardzo sprawnie. Punkty, w którym podawano szczepionki nie znajdowały się w samych przychodniach, ale np. w teatrach czy placach, a tym samym są łatwiej dostępne - dodała.

Trzeci czynnik to ogromna kampania informacyjna w mediach.

- Wszędzie zachęta do szczepień. Każdego dnia obalane są teorie spiskowe dotyczące COVID-19 i szczepień. Ministerstwo Zdrowia powołało specjalną komórkę, która zajmuje się weryfikowaniem informacji, które pojawiają się w sieci - powiedziała Karolina Mints.

Jakie korzyści daje szczepienie?

Niewykluczone, że zachętą do przyjęcia szczepionki są benefity. Niedawno jeden z barów oferował darmowego, bezalkoholowego drinka dla osób, które się zaszczepiły.

- Ale największym benefitem jest brak lęku przed tym, że się zachoruje. Na tę chwilę osoby zaszczepione mogą chodzić na siłownię, na basen, na koncerty czy do teatru - powiedziała Karolina Mints.

A co z podróżami? Jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby przyjechać do Izraela?

- Najprawdopodobniej trzeba będzie mięć certyfikat szczepień, jak i badanie na obecność koronawirusa wykonane najpóźniej na dwa dni przed przylotem - dodała nasza rozmówczyni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

W domu Wincentego Witosa. Prawnuk premiera: "Jeden z pokojów nie zmienił się od momentu, w którym mieszkał tutaj pradziadek"

Czy można "złapać" wirusa jedząc posiłek przygotowany przez osobę zakażoną? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Rząd wprowadza nowe obostrzenia: "Trzecia fala koronawirusa się rozpędza". Największe zmiany dotyczą jednego z województw

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości