Koronawirus

Czy choroby serca i cukrzyca uprawniają do szczepień przeciw COVID-19 poza kolejnością? Ekspert odpowiada

Koronawirus

Szczepienia przeciwko COVID-19 zaczęły się w Polsce pod koniec grudnia 2020 roku. W pierwszej kolejności preparat otrzymują osoby związane ze służbą zdrowia. 25 stycznia mają ruszyć szczepienia seniorów. Czy osoby z chorobami przewlekłymi, które nie mają jeszcze 60. lat, mogą liczyć na otrzymanie szczepionki poza kolejnością? Na pytanie odpowiada dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Choroby przewlekłe a szczepienia przeciw COVID-19

Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień antidotum na COVID-19 w pierwszej kolejności mają otrzymać osoby związane z ochroną zdrowia, tj. lekarze, pielęgniarki, farmaceuci czy pracownicy DPS-ów. Kolejną szczepioną grupą będą seniorzy. Czy osoby z cukrzycą typu II i chorobami serca, które nie mają jeszcze 60. lat będą mogły zaszczepić się przeciwko COVID-19 w pierwszej grupie razem z seniorami?

- Niestety nie widzę możliwości, aby osoba, która ma mniej niż 60 lat i ma choroby przewlekłe, zaszczepiła się wcześniej, niż grupa pierwsza. Przy szczepieniach absolutnym priorytetem jest grupa 60+ - tłumaczy dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Harmonogram szczepień na COVID-19 w Polsce

Od 15 stycznia 2021 roku można rejestrować się na szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwszeństwo mają seniorzy powyżej 80. roku i to oni zostaną zaszczepieni zaraz po pracownikach służby zdrowia. Od 22 stycznia możliwość rejestracji otrzymają osoby, które mają więcej niż 70 lat. Szczepienia seniorów mają się rozpocząć 25 stycznia.

Zobacz także:

Unia Europejska chce wprowadzić paszporty dla zaszczepionych. Czy Polski rząd popiera ten pomysł?

Uwodziła mężczyzn na portalu randkowym, a następnie ich okradała. "Dosypywała do napojów środki nasenne"

Agnieszka Kotońska z "Gogglebox" chwali się nową fryzurą. "Jakbyś przechodziła drugą młodość"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości