Koronawirus

Promienie słoneczne mogą zabić koronawirusa? "W ten sposób można wyjaśnić sezonowość pandemii"

Koronawirus

Thomas Barwick/Getty Images

Dobra wiadomość na wakacje. Badacze z Włoch udowodnili, że światło słoneczne, zwłaszcza promienie UVA i UVB mogą zneutralizować wirusa SARS-CoV-2 w ciągu kilku minut. To tłumaczyłoby, dlaczego latem ubiegłego roku było mniej przypadków zakażeń niż jesienią.

Promienie słoneczne a COVID-19

Naukowcy z uniwersytetu w Mediolanie i włoskiego Instytutu Astrofizyki, obserwując rozprzestrzeniającą się przez ostatnie miesiące pandemię, zbadali, czy światło ultrafioletowe (UV) potrafi zabić koronawirusa SARS-CoV-2. Efekty ich pracy zostały opublikowane na portalu MedRxiv.

Nasze ustalenia wskazują na to, że promieniowanie słoneczne docierające na powierzchnię Ziemi może całkowicie dezaktywować w ciągu kilku minut SARS-CoV-2 w stężeniu podobnym do tego, jakie występuje w ślinie

– napisali autorzy raportu.

Latem COVID-19 jest mniej aktywny?

Według włoskich naukowców, ich odkrycie może wyjaśnić sezonowość eskalacji koronawirusa. Przypomnijmy, że latem zeszłego roku było mniej przypadków zakażeń. Natomiast jesienią, gdy mogliśmy zapomnieć o słonecznej aurze, nadeszła kolejna fala pandemii.

Sęk w tym, że MedRxiv zastrzega, że publikację należy traktować jako wstępne ustalenia , a nie potwierdzoną tezę. Potrzebne są dalsze badania.

Zobacz wideo: Czy dziecko musi robić test na COVID-19 wyjeżdżając do Chorwacji?

Zobacz także:

Ślub w czasie pandemii: jak zaplanować uroczystość? "Pandemia niszczy nie tylko śluby i wesela, ale także całą radość z przygotowań"

Długi weekend czerwcowy w Polsce – wyjątkowe miejsca, do których warto pojechać

Ogromna popularność gruzińskiej kuchni w Polsce. "My sami byliśmy zdziwieni"

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: Reuters/PAP

Pozostałe wiadomości