Koronawirus

Sezon narciarski 2021/2022 w Austrii - obostrzenia dla osób niezaszczepionych. Kto będzie mógł wyjechać na narty?

Koronawirus

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Austria.info/TVN 24
Narciarka robiąca zdjęcie górom

Austriacki rząd zapowiedział środki ostrożności, jakie mają zostać wprowadzone w sezonie zimowym 2021/2022. Ogłoszona została metoda 3G, z niemieckiego: zaszczepiony (geimpft), wyzdrowiały (genesen) i przetestowany (getestet). Ma to na celu zabezpieczyć kraj przed wzrostem zakażeń.

Jak mówi Minister Turystyki Austrii - Elisabeth Koestinger w rozmowie z ADR, przewidziane metody prewencji mają na celu zabezpieczenie Austrii przed ponownym wprowadzeniem obostrzeń dla podróżujących. Rząd wciąż pracuje nad ulepszeniem wprowadzanych zmian, jednak są już pierwsze informacje co do tego, jak miałby wyglądać nadchodzący sezon narciarski.

Zasady wejścia na stok w czasie pandemii COVID-19 w sezonie 2021/2022

Osoby pragnące skorzystać z wyciągów narciarskich w nadchodzącym sezonie będą musiały stosować się do zasady 3G. Rząd nie planuje utrzymywać obostrzeń dotyczących zmniejszonej przepustowości i ograniczania odległości między osobami. Za to obowiązkowe będzie noszenie maseczek medycznych FFP2.

Wjeżdżając do Austrii wciąż obowiązuje tzw. Pre-Travel-Clearance, czyli specjalny formularz wjazdu. Obowiązek ten nie dotyczy krajów, które zostały uznane za bezpieczne. Aktualnie Polska znajduje się na liście państw zwolnionych z wypełniania formularza. Mimo to konieczne jest przedstawienie paszportu covidowego (który zaświadcza o przejściu pełnego szczepienia lub przechorowaniu wirusa w przeciągu 180 dni).

Możliwość wjazdu zależna od ilości zajętych łóżek w szpitalach

Jak ogłosiło Ministerstwo Zdrowia w Austrii, osoby niezaszczepione czekają obostrzenia, jeśli liczba zajętych łóżek przez pacjentów chorych na COVID-19 wzrośnie. Obecnie zajętych jest około 200, jeśli liczba ta dojdzie do 300, osoby, które nie przyjęły szczepionki nie będą mogły wejść na obszar narciarski apres-ski, nawet jeśli będą mieć negatywny wynik testu na obecność wirusa. Także personel z infrastruktury związanej z turystyką, np. hotele czy gastronomia, nie będą mogły akceptować samodzielnie przeprowadzanych testów.

Jeśli liczba zajętych łóżek przekroczy 400 zostaną wprowadzone jeszcze bardziej rygorystyczne obostrzenia. Osoby niezaszczepione będą musiały przedstawić wynik negatywnego testu PCR na COVID-19. Testy antygenowe nie będą już dłużej uznawane. W takiej sytuacji rząd planuje też poszerzenie obszarów Austrii, które zostałyby objęte zasadą 2G - zaszczepiony lub ozdrowiały.

Zobacz wideo: Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Jak rozprzestrzenia się koronawirus? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Austria.info/TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: amriphoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości