Koronawirus

Restauracje i bary zamknięte po 22? Taką decyzję rozważają Ministerstwo Zdrowia i Kancelaria Premiera RP

Koronawirus

Aktualizacja:

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 2006 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Odpowiedzią na niepokojące statystyki ma być wprowadzenie zakazu działalności lokalów gastronomicznych po godzinie 22:00.

Jak podaje RMF FM, Ministerstwo Zdrowia oraz Kancelaria Premiera RP rozważają wprowadzenie zakazu działalności lokalów gastronomicznych, tj. barów, restauracji i kawiarni po godzinie 22:00. Początkowo miał on obwiązywać w powiatach objętych czerwoną strefą. Możliwe jest jednak, że obejmie całą Polskę.

Zakaz prowadzenia restauracji po 22:00?

Obecnie sytuację ratują ogródki kawiarniane, lecz lada chwila jesienna aura spowoduje, że restauracje mogą stać się ogniskami koronawirusa.

Idzie jesień i biesiadowanie na wolnym powietrzu, gdzie ryzyko zakażenia jest mniejsze, nie będzie już możliwe. Klienci w naturalny sposób przeniosą się do lokalu, gdzie atmosfera sprzyja zakażaniu

- tłumaczył na łamach "Rzeczpospolitej" minister zdrowia Andrzej Niedzielski.

Minister zdrowia wyjaśnił również, że po godzinie 22:00 klienci będą mogli korzystać wyłącznie z opcji wydawania jedzenia na wynos. Tak podaje RMF FM.

Obowiązujące obostrzenia

Minister zdrowia 29 września na konferencji prasowej poinformował, jakie obostrzenia będą obowiązywały w strefach zielonych, żółtych i czerwonych:

  • lokale gastronomiczne będą otwarte do godziny 22 w strefie czerwonej
  • dozwolone zgromadzenia do 50 osób w strefie czerwonej
  • obowiązek noszenia maseczek na wolnym powietrzu w strefie żółtej. Tak jak w strefie czerwonej
  • dozwolone zgromadzenia do 75 osób w strefie żółtej
  • dozwolone zgromadzenia do 100 osób w strefie zielonej

Andrzej Niedzielski zapowiedział również na konferencji prasowej modyfikację strategii walki z pandemią. Podkreślił, że resort musi dostosować schemat strategii do nowej rzeczywistości.

Zobacz także wideo: "Liczba nowych przypadków może przekraczać 2 tys. dziennie". Minister zdrowia zapowiada eskalację pandemii w Polsce

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: RMF, "Rzeczpospolita"

Pozostałe wiadomości