Koronawirus

"Paszporty szczepionkowe" według eksperta: "Są największym cyfrowym wyzwaniem w historii człowieczeństwa"

Koronawirus

Do tej pory szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymało 5 proc. wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Te osoby będą mogły ubiegać się o tzw. paszport szczepionkowy. Jakie korzyści płyną z posiadania takiego dokumentu? Czy jego wprowadzenie jest zasadne? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Maciejem Kaweckim, ekspertem ds. nowych technologii.

Paszporty szczepionkowe - co to za dokument?

Poszczególne kraje wprowadzą dla swoich obywateli tzw. paszporty szczepionkowe. Posiadacze takiego dokumentu będą mogli m.in. swobodnie podróżować. Jakie dane będzie zawierać?

- Nieporozumieniem jest używanie nazwy paszport szczepionkowy. Dokument, o którym mówimy, to tak naprawdę paszport immunologiczny. Będzie on poświadczał, że zostaliśmy zaszczepieni, zrobiliśmy test na COVID-19 przed wyjazdem i otrzymaliśmy wynik negatywny lub przeszliśmy chorobę i mamy naturalną odporność - mówił dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.

Jak będzie wyglądał paszport immunologiczny?

- Paszport ma mieć formę cyfrową, ale będzie można go także wydrukować - mówił specjalista.

W ocenie specjalisty sporym problemem może być to, że dokumenty wydawane przez poszczególne kraje znacząco różnią się od siebie.

- Część dokumentów zawiera tylko imię i nazwisko oraz poświadczenie, że dana osoba uzyskała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Inne mogą zawierać bardziej szczegółowe informacje tj. datę urodzenia czy numer pesel - mówił.

Paszport szczepionkowy - kiedy będzie dostępny?

Rozwiązaniem tego problemu może być opracowanie jednego, uniwersalnego dokumentu. Ale nie jest to takie proste. W ocenie eksperta konieczne będzie stworzenie programu, który skoreluje ze sobą różne systemy ochrony zdrowia.

- Jego stworzenie zajmie miesiące. Nie wierzę w deklaracje, które mówią, że za dwa-trzy miesiące będziemy mieć w Unii Europejskiej cyfrowy paszport immunologiczny - dodał specjalista.

Czy paszporty będą pretekstem do tego, aby dane osobowe wielu osób znalazły się w jednym miejscu? Zobacz wideo i przekonaj się, jakie zdanie na ten temat ma nasz ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Japończycy przestają uprawiać seks: "Widać brak dzieci". Czy Polaków czeka to samo?

Czy wysoki poziom witaminy D w organizmie zabezpiecza nas przed mutacjami COVID-19? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Oczyszczają glebę przy pomocy bakterii i roślin. "Jeśli dalej chcemy żyć na Ziemi, musimy o niej myśleć"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości