Koronawirus

Omikron niebezpieczny dla polskiej gospodarki. Ilu pracowników może wkrótce zabraknąć?

Koronawirus

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
businessinsider.com
pusta restauracja, kuchnia, covid-19, pandemia

Według najnowszej prognozy rozwoju piątej fali pandemii może dochodzić do nawet 100 tys. przypadków zakażeń COVID-19 dziennie - zwłaszcza wariantem Omikron. Może to być bardzo trudne dla polskiej gospodarki, ponieważ, jeśli pesymistyczny scenariusz się spełni, z polskiego rynku pracy zniknie na pewien czas nawet ponad milion pracowników.

Prognozy szczytu piątej fali pandemii

Z modelu opracowanego w Ministerstwie Zdrowia wynika, że szczyt zakażeń w piątej fali pandemii przypadnie w połowie lutego. Minister Adam Niedzielski poinformował, że może to być nawet ok. 60 tysięcy zakażeń dziennie. Podkreślił, że "prognoza przedstawiona 5 stycznia br. przez ośrodek MOCOS zakłada, że już pod koniec stycznia będziemy mieli do czynienia z blisko 120 tys. zakażeń dziennie".

COVID-19

Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudniaDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Z kolei ośrodek ICM, z którym współpracujemy, przedstawił dwa warianty prognoz i w zależności od wariantu – ten szczyt wyniesie 100-140 tys. zakażeń i pojawi się albo w połowie lutego, albo na samym początku marca

– powiedział Niedzielski.

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego również opublikowało szczegółowe prognozy. Zgodnie z nimi, w szczycie piątej fali modele wskazują od 73 do 96 tys. zakażeń dziennie. Specjaliści podkreślają jednak, że model nie oddaje całkowicie pełnej i pewnej sytuacji.

Wzrost zakażeń a gospodarka

Dla gospodarki niebezpieczna jest nie tylko większa liczba chorych, ale również idąca za tym rosnąca liczba osób skierowanych na kwarantannę.

W szczytowych momentach czwartej fali ponad 700 tys. pracowników było skierowanych na kwarantannę w celu uniknięcia ryzyka zakażania kolejnych osób. Wówczas, według danych Ministerstwa Zdrowia, odnotowywano 30-35 tys. przypadków zakażenia dziennie. Jeśli liczba zakażeń znacznie wzrośnie, automatycznie podniesie się również liczna osób przebywających na kwarantannie. A jak wiadomo, nie każdą pracę można wykonywać zdalnie.

Poza tym zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, szczepienie nie wystarczy, aby uniknąć kwarantanny w przypadku zakażenia członka rodziny. "Współdomownicy osób, które są chore na COVID-19 obowiązkowo muszą wykonać test na koronawirusa, bez względu na posiadany certyfikat".

Z prognoz wynika więc, że w połowie lutego na rynku pracy może czasowo zabraknąć nawet 1-1,5 mln Polaków.

Jak informował niedawno TVN24, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozważa nawet najgorszy scenariusz. W związku z tym rozsyła do operatorów infrastruktury krytycznej (np. w branży energetycznej) ostrzeżenia, że w najbliższym czasie należy być przygotowanym na braki 25-30 proc. załogi.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: businessinsider.com

Źródło zdjęcia głównego: PABLO_LOPEZ_LEARTE/Getty Images

Pozostałe wiadomości