Koronawirus

Jakie leki mieć w domu w razie wystąpienia objawów COVID-19? Mamy odpowiedź eksperta

Koronawirus

Aktualizacja:

Mimo że pandemia trwa od kilku miesięcy i naukowcy prześcigają się w badaniach, dzięki którym uzyskujemy coraz więcej informacji na temat koronawirusa, to jednak jest jeszcze wiele wątpliwości. W naszym programie starają się je rozwiewać eksperci. Jedno z pytań dotyczyło leków, w które warto się zaopatrzyć w razie zarażenia się koronawirusem.

Koronawirus a leki

Z dotychczasowych obserwacji wynika, że wiele osób zakażonych koronawirusem przechodzi COVID-19 dość łagodnie i dzięki temu mogą leczyć się w domu. Stąd jedno z pytań naszych widzów dotyczyło medykamentów, w które należy zaopatrzyć apteczkę domową:

Jakie leki powinnam mieć w domu, gdy będę miała objawy koronawirusa? Mieszkam sama, więc chciałabym być przygotowana

Jakie leki w razie zachorowania na COVID-19?

Choć nadal nie ma lekarstwa na koronawirusa, to - zdaniem eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, dra Pawła Grzesiowskiego - warto mieć w domu przede wszystkim niesterydowe leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Ale to nie wszystko.

Pamiętajmy o tym, że wirus zwiększa krzepliwość krwi, w związku z tym stosujemy niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego, takie jak w kardiologii

- powiedział lekarz.

Doradził także, aby wspomagać się również lekami objawowymi. Jeżeli więc wystąpił suchy kaszel, to można robić nebulizację (rodzaj inhalacji) z soli fizjologicznej lub brać środki mukolityczne, czyli rozpuszczające śluz.

Oprócz tego można się wspomóc witaminą D, witaminą C czy probiotykiem. Natomiast te leki niespecyficznie wspomagają nasz układ odporności

- dodał dr Grzesiowski.

Przypomniał również, że w momencie pojawienia się duszności należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

>>> Zobacz także:

Kiedy lekarz może odmówić zlecenia testu na koronawirusa? Mamy odpowiedź eksperta

Otyłość a koronawirus. "Sytuacja tych chorych w pandemii jest dramatyczna"

22-letni biolog z Polski pracuje nad lekiem na COVID-19. "Badania naukowe zostały skończone"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości