Koronawirus

Nowe obostrzenia covidowe od 28 lutego

Koronawirus

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
TVN 24
ludzie w maseczkach w autobusie

Obostrzeń covidowe są stopniowo luzowane. Od poniedziałku 28 lutego wycofywane są m. in. limity osób w sklepach i lokalach gastronomicznych. Nowe zasady zostają wprowadzone również w związku z wojną w Ukrainie.

W środę 23 lutego miała miejsce konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, na której zapowiedzieli zniesienie większości dotychczasowych obostrzeń od 1 marca. Nowe przepisy wchodzą w życie od poniedziałku, 28 lutego.

COVID-19

Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudniaDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Luzowanie obostrzeń od poniedziałku 28 lutego

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem, nowe przepisy sanitarne obowiązywać będą do 31 marca 2022. Wśród nich znalazły się następujące zapisy:

  • Do końca marca obowiązkową 7-dniową kwarantannę będą musiały odbyć osoby przekraczające granicę, które nie mają ważnego paszportu covidowego.
  • Osoby, które zachorują na COVID-19, nadal będą musiały poddać się izolacji. Jeżeli nie wystąpią objawy COVID-19, będzie trwała 7 dni.
  • Lekarz POZ będzie mógł podjąć decyzję o konieczności przedłużenia izolacji, jeżeli stan zdrowia pacjenta będzie tego wymagał.
  • Jeśli ktoś mieszka z osobą chorą, to jego kwarantanna potrwa tyle, ile izolacja współdomownika.
  • Przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację, nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją.
  • Jeśli ktoś jest zaszczepiony i uzyskał negatywny wynik testu, zostanie zwolniony z kwarantanny; jeśli nie jest zaszczepiony, może zostać zwolniony z kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszka.
  • Inne zasady izolacji obowiązują osoby wykonujące zawód medyczny, żołnierzy lub funkcjonariuszy. Wtedy izolacja trwa: 7 dni (od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2) lub 5 dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny).

Luzowanie obostrzeń - maseczki i limity osób

Nowe rozporządzenie przewiduje, że noszenie maseczek będzie obowiązywało jeszcze do końca marca. Dotyczy przede wszystkim sklepów i środków zbiorowego transportu publicznego.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią rządu w nowym rozporządzeniu nie będzie np. obostrzeń dotyczących limitów osób, jakie musiały być zachowane w sklepach, restauracjach, środkach transportu czy podczas spotkań i imprez. Otwarte zostały również dyskoteki i kluby.

Wojna w Ukrainie

W nowym rozporządzeniu znalazł się również przepis zwalniający z konieczności odbycia kwarantanny dla przekraczających granicę z Ukrainą w związku z atakiem Rosji. Takie osoby nie będą musiały również okazywać negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2.

W opublikowanym dokumencie znalazł się też przepis dotyczący wstrzymania pasażerskiego ruchu kolejowego między Polską a Białorusią.

- Do dnia 31 marca 2022 r. wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem odcinka granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi - czytamy w rozporządzeniu.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Thomas Tolstrup/Getty Images

Pozostałe wiadomości