Koronawirus

Maseczki na targowiskach i otwartej przestrzeni. Kiedy mamy obowiązek je zakładać?

Koronawirus

Zniesiono nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu, w sklepach natomiast nadal obowiązuje. Jak te przepisy mają się do targowisk na świeżym powietrzu? Czy ze względu na duże skupisko ludzi i problematyczne zachowanie odstępu dwóch metrów nakaz noszenia maseczek w takich miejscach obwiązuje? Na to pytanie odpowiedziała adwokat, Eliza Kuna.

Maseczki na otwartej przestrzeni

Z tygodnia na tydzień luzowane są kolejne obostrzenia. Niedawno pozbyliśmy się nakazu noszenia maseczek, a możliwość swobodnego oddychania sprawiła, że chętniej wychodzimy na spacery i korzystamy z wiosenne pogody. Mimo wszystko na ulicach wciąż można spotkać przechodniów, którzy twarz zasłaniają kolorowymi maskami. W jakich sytuacjach musimy więc chronić nasze drogi oddechowe, a kiedy możemy pozwolić sobie na swobodę? Przede wszystkim maseczki zakłady, wsiadając do komunikacji miejskiej oraz wchodząc do sklepów. Co więc z bazarkami i sklepami na otwartej przestrzeni?

Jeżeli jest to zatłoczone targowisko, w którym jest wielu konsumentów, nadal obowiązek noszenia maseczki będzie istniał. Jeśli ocenimy, że ta ilość osób jest zbyt duża i są zbyt małe odległości między kupującymi, taki obowiązek musimy realizować

– powiedziała adwokat, Eliza Kuna.

Ochrona własnego zdrowia

Tu nasuwa się pytanie, kiedy policja może egzekwować od nas założenie maseczki bądź kiedy możemy otrzymać mandat za jej brak? Tak naprawdę określenie konkretnych przepisów łamania prawa dotyczącego maseczek nie jest sprecyzowane. Jak przyznała nasza specjalistka, powinniśmy myśleć w pierwszej kolejności o bezpieczeństwie, zarówno swoim, jak i naszego otoczenia. Jeśli wiemy, że wybieramy się w miejsce, gdzie może przebywać wiele osób, zabierzmy ze sobą maseczkę. Nie jest to wielki wyczyn, a z pewnością każdy poczuje się bezpiecznie.

Oczywiście jak w praktyce będzie wykładało egzekwowanie tego, jak policja będzie mierzyć taką odległość na targowisku. To nie jest to do końca możliwe. Należy się odwołać do zdrowego rozsądku i takiej współodpowiedzialności za innych

– dodała Eliza.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości