Koronawirus

Kwarantanna po powrocie do kraju. Kogo nie obowiązuje?

Koronawirus

Powrót do kraju z egzotycznych wakacji wiąże się z odbyciem obowiązkowej kwarantanny. Czy jest sposób, aby jej uniknąć lub skrócić? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzieliła Eliza Kuna, adwokat.

Jak skrócić kwarantannę?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby, które wróciły do kraju z zagranicy, muszą przejść obowiązkową kwarantannę. Jedna z naszych telewidzek zapytała: dlaczego musiała pozostać w samoizolacji, skoro po powrocie do kraju wykonała test na obecność koronawirusa i otrzymała wynik negatywny? W Dzień Dobry TVN wszelkie wątpliwości dotyczące zasad odbywania kwarantanny rozwiała Eliza Kuna, adwokat.

- Trudno wyjaśniać powody medyczne, dla których ustawodawca podjął taką decyzję. Nie mniej w porządku prawnym z kwarantanny zwalnia tylko test wykonany na 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Na przykład w Niemczech można się zwolnić z odbywania kwarantanny testy wykonanym już w powrocie do kraju. Niestety w Polsce nie ma takiej możliwości - mówiła Eliza Kuna.

Masz pytanie do eksperta? Możesz je zadać za pomocą formularza w zakładce "Koronawirus".

Kwarantanna - jakie są zasady?

Zgodnie z przepisami osoby, które wróciły do Polski z zagranicy muszą się poddać dziesięciodniowej kwarantannie. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które podróżowały transportem zbiorowym. Z kwarantanny zwolnione są m.in. osoby zaszczepione, ozdrowieńcy oraz te, które na 48 godzin przed powrotem do kraju wykonały test na obecność koronawirusa i uzyskały wynik negatywny.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Amerykański koncern testuje nowy lek na COVID-19. Trwają już badania kliniczne

Krzysztof Krawczyk wylądował w szpitalu. "Niestety i mnie dopadł COVID". Artysta prosi o modlitwę

Każda godzina snu pomaga zwalczyć COVID-19. Naukowcy: "Wysoki poziom zmęczenia zwiększa ryzyko zakażenia"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości