Koronawirus

Włochy otwierają granice. Znamy daty zniesienia restrykcji

Koronawirus

Klaus Vedfelt/Getty Images

Włochy są gotowe na przyjęcie turystów od 3 czerwca - zapewnił szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio. Sytuacja związana z koronawirusem w tym kraju przez wiele tygodni była najbardziej napięta w Europie. Nic więc dziwnego, że rząd w Rzymie wprowadził tam najbardziej surowe restrykcje. Teraz władze luzują obostrzenia.

Włochy gotowe na przyjęcie turystów

Włochy są gotowe na przyjęcie turystów od 3 czerwca - zapewnił szef MSZ Luigi Di Maio. W ten sposób nawiązał do podanej wcześniej przez rząd daty otwarcia granic regionów i kraju dla przybyszów z krajów UE, układu z Schengen i Wielkiej Brytanii.

Szef włoskiej dyplomacji uczestniczył w poniedziałkowej wideokonferencji na temat ruchu turystycznego w dobie pandemii. Rozmawiał m.in. z ministrami z Niemiec, Słowenii, Chorwacji i Austrii.

Od 3 czerwca Włochy całkowicie ruszają z miejsca. Można będzie podróżować między regionami i jesteśmy gotowi przyjąć bezpiecznie obywateli europejskich, którzy chcą spędzić wakacje w Italii

- powiedział Luigi Di Maio.

Jak dodał, włoskie „struktury są gotowe, przygotowane i awangardowe".

Di Maio uznał jednocześnie, że "niedopuszczalny" byłby pomysł tworzenia "czarnych list między krajami UE", czyli blokowania przyjazdów z niektórych państw.

Jeśli nie zmienimy kierunku działań, poważne konsekwencje ekonomiczne dla branży turystycznej odczują wszystkie kraje europejskie, nie tylko Włochy

- ostrzegł włoski minister spraw zagranicznych.

Zniesienie restrykcji we Włoszech - poruszanie się po regionie

Od 18 maja we Włoszech można podróżować po regionie bez autocertfikatu (dokumentu, w którym należało wykazać cel i trasę przemieszczania się), a od 3 czerwca między regionami - to postanowienia z dekretu przyjętego przez rząd. Mowa również o domach wakacyjnych i kurortach nad morzem.

Od poniedziałku również otwarte są pozostałe sklepy, zakłady fryzjerskie i salony piękności, bary i restauracje. Można odwiedzać przyjaciół, choć zabronione pozostają skupiska ludzi. Podczas takich spotkań należy zachować dystans społeczny. Nie wyznaczono limitu, ile osób może się spotkać. Dalej nie wolno organizować przyjęć i wydarzeń publicznych.

Pozostają w mocy najważniejsze środki ochrony przed zakażeniem, czyli wymóg zachowania odległości co najmniej 1 metra oraz noszenia maseczki, gdy taki dystans nie jest możliwy.

Wydano też postanowienia dotyczące pobytu na plaży. Należy tam zapewnić 10 metrów kwadratowych wokół jednego parasola. Odległość między leżakami i łóżkami do opalania ma wynosić 1,5 metra. Konieczna będzie ich dezynfekcja. Pozwolono na mierzenie temperatury przy wejściu na plażę i zakazanie wstępu w przypadku, gdy przekracza 37,5 stopnia Celsjusza.

Koronawirus we Włoszech - otwarcie granic

Włochy jako pierwsze państwo w Europie zdecydowały się zamknąć swoje granice ponad dwa miesiące temu. Liczba zmarłych zmarłych z powodu koronawirusa w tym kraju sięga ponad 30 tys. Nic więc dziwnego, że izolacja trwała tak długo.

3 czerwca otwarte będą granice Włoch dla przybyszów z innych państw UE oraz Szwajcarii. W tym punkcie rozporządzenia najważniejsze jest to, że osoby, które przyjadą do Italii nie będą musiały przejść 14-dniowej kwarantanny. To oznacza otwarcie turystyki tuż przed sezonem letnim.

Władzom regionów rząd Giuseppe Contego pozostawił swobodę w podejmowaniu własnych decyzji.

Co również istotne, w dokumencie wyraźnie zaznaczono, że restrykcje mogą zostać przywrócone, jeśli dojdzie do ponownej fali zakażeń koronawirusem.

Zobacz także:

Specjalista ostrzega przed konsekwencjami nienoszenia maseczek. „Nie mamy wyraźnego spadku zakażeń”

Egzaminy 2020 - znamy wytyczne. Czy uczniowie będą musieli mieć maseczki?

"Pandemia raczej nie skończy się do lata" - chiński ekspert o koronawirusie

Autor: Anna Mierzejewska

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości