Zaszczepione osoby mogą się zakazić wariantem Delta. Jaki wpływ ma szczepionka na przebieg choroby?

Koronawirus

Aktualizacja:
boonchai wedmakawand/Getty Images

W Polsce notuje się systematyczny wzrost udziału wariantu delta w ogólnej liczbie zakażeń koronawirusem. Dynamika jest większa niż tempo, w jakim brytyjska odmiana zastępowała wcześniejszą wersję wirusa. Powstają więc pytania, na ile szczepionka teraz chroni nas przed COVID-19.

Czy szczepionka chroni przed wersją Delta?

Ostatnio rozprzestrzenia się wariant Delta koronawirusa i coraz częściej zarażają się nim także osoby zaszczepione. W USA, Wielkiej Brytanii i Izraelu przeprowadzono badania dotyczące odporności na wersję Delta po szczepieniu. Wykazują one, że nie w każdym przypadku szczepionka zapewnia ochronę przed zarażeniem. Stanowi natomiast zabezpieczenie przed ciężkim przebiegiem choroby.

Statystyki są dowodem, że osoby zaszczepione, które zaraziły się wariantem Delta, przechodzą chorobę łagodniej niż niezaszczepieni. Szczepionka chroni przed hospitalizacją i śmiercią, a to jej najważniejsza funkcja.

Szczepionka chroni przed cieżkim przebiegiem COVID-19

Badania prowadzone w związku z wersją Delta potwierdzają prawdziwość tezy Jednocześnie dane wskazują na prawdziwość tezy mówiącej o tym, że szczepionki nadal zapewniają ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19, nawet jeśli nowy szczep powoduje, że zaszczepieni lekko chorują.

- Znane są nam przypadki infekcji koronawirusem mimo przyjęcia wszystkich dawek szczepionki, za co w szczególności jest odpowiedzialny wariant Delta. Większość z tych przypadków ma jednak bezobjawowy charakter lub łagodny – powiedziała na konferencji prasowej dr Soumya Swaminathan, badaczka ze Światowej Organizacji Zdrowia.

- Czy możemy mówić o przełomowych przypadkach zakażeń wśród osób zaszczepionych? Zdecydowanie – twierdzi w rozmowie z Insiderem Shane Crotty, wirusolog w kalifornijskim Instytucie Immunologii La Jolla.

Naukowcy powołują się na fakt, że szczepionki nie zostały zaprojektowane tak, aby można było uniknąć zakażenia, ale aby chronić przed ciężkim przebiegiem choroby.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Resort zdrowia: Wariant delta odpowiada już za 60 procent notowanych w Polsce zakażeń

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Źródło: businssinsider.pl