Czy właściciel sklepu musi pilnować bezpieczeństwa? Poznaj odpowiedź prawnika

W nowej dla wszystkich rzeczywistości związanej z pandemią rodzi się wiele niejasności i pytań. Na każde z nich odpowiada jeden z naszych ekspertów. Dzisiaj rozwiewamy wątpliwości dotyczące sklepów i stref bezpieczeństwa przy kasach.

Bezpieczeństwo przy kasie sklepowej - pytanie

W dobie koronawirusa obowiązuje wiele obostrzeń, które mają zapewnić nam bezpieczeństwo i zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem. Nawet podczas wyjścia do sklepu musimy pamiętać o chodzeniu w maseczce czy zachowaniu odpowiedniej odległości od innych klientów w kolejce do kasy. Stąd też pytanie od widza, które pojawiło się na naszej stronie.

Zwróciłem uwagę właścicielowi prywatnego supermarketu o konieczności wydzielenia tzw. bezpiecznej strefy na stoiskach i przy kasie. Czy właściciel, w świetle obowiązujących ustaw, powinien tego dopilnować i kontrolować kolejki?

- czytamy.

Obowiązek właściciela sklepu

Na pytanie naszego widza odpowiedział radca prawny Przemysław Ligęzowski. Zwrócił on uwagę na to, co leży w gestii osoby posiadającej sklep.

To na właścicielu danej placówki ciąży obowiązek, aby stworzyć takie warunki bezpieczeństwa, aby w jak najmniejszym stopniu było ryzyko zakażenia koronawirusem. Jeżeli dochodzi do sytuacji, że klienci nie stosują się do zasad, odległości na przykład, to trzeba pamiętać, że zarówno właściciel, jak i ochrona, która jest na danym sklepie, jeżeli jest, ma możliwość zadzwonienia po policję, żeby przyjechała w celu interwencji

- wyjaśnił prawnik.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości