Koronawirus

Przez pandemię Polacy nie chodzą do dentysty. "Osoby z chorobami przyzębia znacznie ciężej przechodzą zakażenie koronawirusem"

Koronawirus

Badania pokazują, że z powodu pandemii aż 1/3 z nas przestała odwiedzać gabinety dentystyczne. Czy przyczyną jest tylko strach przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2? Jak Polacy dbali o swoje zęby przed wybuchem pandemii? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Janem Nikodemem Perkiem, lekarzem stomatologiem.

Czy pandemia zniszczyła Polakom zęby?

Badania pokazują, że nawet 1/3 Polaków z powodu pandemii zrezygnowała z wizyty u dentysty. - Kiedy wprowadzono lockdown 90 proc. gabinetów zostało zamkniętych, a pacjenci zgłaszali się do lekarza tylko w nagłych przypadkach. To były wizyty interwencyjne, czyli chirurgia i ekstrakcja zębów, które już nie nadawały się do leczenia - mówił w Dzień Dobry TVN Jan Nikodem Perek, lekarz stomatolog.

Choć gabinety się otwierają i pacjenci wiedzą, że mogą się czuć podczas wizyty zupełnie bezpiecznie, to i tak jest ich mniej. - Ze względu na zakaz gromadzenia się większej liczby osób, przyjmujemy mniej pacjentów - dodał specjalista.

Jak to odbiło się na naszym uzębieniu? - Startowaliśmy ze słabej pozycji. W momencie, kiedy pojawił się koronawirus i dostęp do specjalistów był ograniczony, stan naszego uzębienia jeszcze się pogorszył. Pandemia sprawiła, że np. dzieci wypadły z dawnego schematu. Już nie wstają rano i nie idą do łazienki umyć zębów. Praktycznie nie wychodzą z domu, a całe ich życie rozgrywa się w pokoju. Spora ich część po prostu zapomniała o myciu zębów. Z dorosłymi jest podobnie - powiedział stomatolog.

Jak zadbać o swoje zęby?

Kluczem do zdrowych zębów jest właściwa higiena. - Im częściej będziemy je myć tym lepiej - mówił specjalista. Dbanie o nie ma szczególne znaczenie właśnie teraz, kiedy cały świat zmaga się z pandemią. Dlaczego? - Zauważyliśmy, że osoby z chorobami przyzębia znacznie ciężej przechodzą zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Tacy pacjenci częściej też umierają - dodał specjalista.

Zatem, jak myć zęby? Jaka szczoteczkę wybrać? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Czy potrzebna będzie trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19? Szef BioNTechu wyjaśnia

Andrzej Piaseczny szczerze o swoim dzieciństwie i początkach kariery. "Byłem bardzo zlęknionym dzieckiem"

"Są takie miasta, gdzie nie ma ani jednej poradni". Przekaż 1 procent i pomóż zbudować centrum psychiatrii dla dzieci i młodzieży

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości