Koronawirus

Koronawirus w zakonie w Łomży. Siostry Służki pracowały w wielu miejscach, także w przedszkolu

Koronawirus

Moment RFJasmin Merdan/Getty Images

Ognisko koronawirusa odkryto w Łomży. Tamtejszy sanepid poinformował o zakażeniu 15 sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Służek. Zakonnice pracowały w wielu miejscach, aktualnie ustalane są dane osób, które mogły mieć kontakt z zarażonymi.

15 sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Służek z Łomży (Podlaskie) jest zakażonych koronawirusem, dwie są zdrowe, testy są u nich powtarzane - poinformował we wtorek PAP łomżyński sanepid. Ustalane są wszystkie osoby z kontaktów, m.in. z przedszkola, które prowadzą i wielu instytucji, gdzie pomagają na co dzień.

Ognisko koronawirusa w Łomży

Siostry bezhabitowe ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Marii Panny Niepokalanej pracują w wielu miejscach w Łomży. W związku z ogniskiem koronawirusa w ich zgromadzeniu, od poniedziałku - do odwołania - zamknięty jest Klasztor Ojców Kapucynów w Łomży, nie można tam w związku z tym odprawiać nabożeństw, na pracę zdalną przeszła również łomżyńska kuria diecezjalna.

Zakażone siostry z Łomży przebywają w izolacji, nie było konieczności hospitalizacji

- poinformowała rzeczniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży Julia Gulanowska. Dodała, że ustalane są osoby, które miały kontakt z zakażonymi. Zaznaczyła, że chodzi zarówno o duchownych jak i osoby świeckie, także z przedszkola, które prowadzą siostry. Zaznaczyła, że grupa tych osób może być duża, na razie trudno określić jak duża.

Do odwołania zamknięta jest także kuria w Łomży, która przeszła na pracę zdalną. W opublikowanym we wtorek komunikacie, kanclerz kurii w Łomży ks. Artur Szurawski napisał, że decyzję ws. zamknięcia kurii podjął bp łomżyński Janusz Stepnowski. Z kurią można się kontaktować przez telefon lub e-mail.

Powyższa decyzja została podjęta z uwagi na możliwy kontakt pracowników kurii z osobą zarażoną koronawirusem. W związku z tym zostały natychmiast podjęte działania przewidziane zarządzeniami służb sanitarnych

- podała we wtorek w komunikacie kuria.

Łomżyński sanepid ustala także wszystkie osoby, które uczestniczyły w weselu i uroczystości komunijnej w mieście, które także okazały się ogniskami koronawirusa. Gulanowska powiedziała, że w weselu mogło brać udział około stu osób, w komunii kilkadziesiąt.

Koronawirus na Podlasiu

We wtorek w Podlaskiem odnotowano 20 nowych przypadków koronawirusa. Łącznie dotychczas w regionie potwierdzono 843 przypadki COVID-19, wyzdrowiały 454 osoby - podały w komunikacie służby wojewody podlaskiego.

Wśród nowych chorych jest osiem kobiet w różnym wieku oraz dwoje dzieci - wszyscy z Łomży. Kolejnych osiem osób: siedmiu mężczyzn i kobieta są z powiatu grajewskiego. Zakażeni są także: dziecko z Suwałk i mężczyzna z powiatu białostockiego. Wszyscy przebywają w izolacji domowej.

Zobacz też:

Sensacyjne badania w Hiszpanii: koronawirus był w Barcelonie już w marcu 2019 roku

Mimo 40-stopniowej gorączki zajmował się chorymi. "Sytuacja była ekstremalna"

Wzrost zakażeń koronawirusem w Europie i tłumy na plażach. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega

Zobacz wideo: Koronawirus mutuje - co to znaczy?

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości