Koronawirus

Nowy wariant koronawirusa dotarł do Europy. Belgia zamyka granice

Koronawirus

Autor:
Aleksandra
Głowińska
model koronawirusa SARS-CoV-2

Minister zdrowia Belgii Frank Vandenbroucke poinformował, że nowy wariant B.1.1.529 koronawirusa SARS-CoV-2 dotarł z RPA do Europy. Polityk przekazał również informację o prewencyjnych działaniach rządu. 

W czwartkowy wieczór na terenie Izraela został wykryty pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa. Wariant B.1.1.529 koronawirusa SARS-CoV-2 po raz pierwszy wykryto w RPA i Botswanie. Teraz dotarł do Europy.

Nowy wariant koronawirusa w Europie 

Belgijski wirusolog Marc Van Ranst w piątek poinformował o zidentyfikowaniu pierwszego przypadku nowego wariantu SARS-CoV-2 w Europie.

Wariant B.1.1.529 wykryto u osoby, która wróciła do Belgii z Egiptu 11 listopada. Pierwsze objawy zakażenia wystąpiły u niej 22 listopada - napisał na swoim profilu na Twitterze.

Informację potwierdził minister zdrowia Belgii, który jednocześnie zaznaczył, że nie ma powodów do paniki.

"Zalecana jest ostrożność i przeprowadzenie naukowej analizy. To podejrzany wariant, ale nie wiemy, czy jest bardzo niebezpieczny" - powiedział.

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach IV fala koronawirusa depcze nam po piętach Źródło: Dzień Dobry TVN

Rząd w Belgii wprowadza działania prewencyjne

Belgijski rząd zapowiedział także działania prewencyjne, które mają na celu spowolnić rozprzestrzenianie się nowego wariantu.

"Na wszelki wypadek musimy zamknąć wszystkie kanały transmisji" - przekazał minister zdrowia.

Naukowcy alarmują, że zmiany w obrębie białka "kolca" koronawirusa mogą powodować jego wzmożoną odporność na szczepionki. Nie ustalono, jak bardzo zakaźny jest nowy wariant.

Zobacz też:

Autor:Aleksandra Głowińska

Źródło zdjęcia głównego: Grafissimo/Getty Images

Pozostałe wiadomości