Koronawirus

Rok z koronawirusem. Pierwszy przypadek stwierdzono 17 listopada 2019 r. w Wuhan

Koronawirus

4X-image/Getty Images

Osobą, u której 17 listopada 2019 r. wykryto koronawirus był 55-letni mieszkaniec prowincji Hubei w środkowych Chinach, ale nie uznano go za "pacjenta zero". Obecnie liczba zakażonych patogenem, wywołującym chorobę Covid-19 lawinowo rośnie. Według ostatnich danych w Polsce potwierdzono dotąd 752 940 przypadków zarażenia wirusem SARS-Cov-2, a 10 848 osób zmarło.

Nieoficjalne informacje o koronawirusie

Wiadomość o pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia podał dziennik "South China Morning Post", powołując się przy tym na niepublikowany raport chińskiego rządu. Według danych, w listopadzie odnotowano zakażenie koronawirusem u czterech mężczyzn i pięciu kobiet, ale żadna z tych osób nie została określona jako "pacjent zero". Liczba zarażonych patogenem w Hubei stopniowo wzrastała, osiągając 60 przypadków do 20 grudnia 2019 i co najmniej 266 do 31 grudnia 2019 r. (choć na koniec roku oficjalnie informowano tylko o 27).

Alarmy chińskich lekarzy

To już w tamtym okresie chińscy medycy zaczęli podejrzewać, że mają do czynienia z nowym koronawirusem. Pierwszą osobą, która poinformowała o tym władze był dyrektor oddziału medycyny oddechowej i intensywnej opieki medycznej w jednym ze szpitali w mieście Wuhan, Zhang Jixian, natomiast inni lekarze zaalarmowali o tym swoich kolegów z innych ośrodków. Ośmiu z nich zostało ukaranych za rozpowszechnianie fałszywych plotek.

Kiedy dłużej nie dało się już ukrywać przed światem problemu, władze Chin przyznały, że wystąpił u nich wirus nieznanego pochodzenia, który może prowadzić do poważnej niewydolności płuc.

Rozprzestrzenianie się koroanwirusa po świecie

Stopniowo patogen zaczął rozprzestrzeniać się po świecie. Pierwszy przypadek poza Chinami potwierdzono 13 stycznia 2020 r. w Tajlandii. Później koronawirus zaczął występować w Wietnamie, Singapurze, Japonii, Korei Południowej i Tajwanie. Pod koniec tego samego miesiąca dotarł do Europy.

Wiedeń, Austria. Wtorek jest pierwszym dniem obowiązywania całkowitego lockdownu w Austrii. Od dzisiaj wprowadzona została m.in. całodobowa godzina policyjna, zdalna edukacja oraz zawieszenie nabożeństw:

>>> Zobacz także:

Covid-19 a problemy z oddychaniem. Jak sobie z nimi radzić?

Kiedy szczepionka na COVID-19 pomoże wygasić pandemię? "Dowiemy się dopiero po kilku miesiącach"

Zmarł 16-dniowy noworodek zakażony koronawiursem. Lekarz: "Śmierć nastąpiła nagle"

Autor: Iza Dorf

Źródło: rp.pl

Pozostałe wiadomości