Koronawirus

Nowe objawy zespołu pocovidowego. Coraz więcej młodych ludzi cierpi na urojenia zapachowe

Koronawirus

Aktualizacja:
Cecilie_Arcurs/Getty Images

Wiele osób przebyło już koronawirusa, ale wciąż zmaga się z jego skutkami lub powikłaniami. U niektórych utrzymują się one nawet miesiącami. Brytyjscy medycy zauważyli, że wielu pacjentów zaczyna skarżyć się na parosmię. Co to jest?

Parosmia - powikłanie po COVID-19

Lekarze z Wielkiej Brytanii zaobserwowali u pacjentów nowe objawy zespołu pocovidowego. Skarżą się oni na parosmię, czyli zniekształcenia wrażeń węchowych. Głównym objawem tego zaburzenia jest niewytłumaczalne odczuwanie nieprzyjemnych zapachów, takich jak woń ryby, spalenizny lub siarki.

- Czuję palący zapach siarki m.in. z koszy na śmieci. Inne rzeczy często pachną jak tosty – wyznał 24-letni Daniel Saveski z Londynu, cytowany przez Sky News.

Halucynacje mają podłoże neurologiczne

Węchowe halucynacje doskwierają coraz większej grupie ozdrowieńców, którzy w wyniku wcześniejszego zakażenia COVID-19 stracili węch i smak. Zdaniem Brytyjczyków z parosmią borykają się głównie pracownicy służby zdrowia oraz młodzi ludzie. Trudno określić, jak duży jest odsetek osób skarżących się na te dolegliwości. Natomiast prawdopodobnie mają one podłoże neurologiczne.

- Wirus ma wpływ na nerwy w głowie, a w szczególności nerwy kontrolujące zmysł węchu. Prawdopodobnie wpływa też na inne nerwy i, jak sądzimy, na neuroprzekaźniki - mechanizmy wysyłające wiadomości do mózgu. Niektórzy pacjenci zgłaszają halucynacje, zaburzenia snu i zaburzenia słuchu – tłumaczył profesor Nirmal Kumar, prezes Brytyjskiego Towarzystwa Laryngologów, który jako jeden z pierwszych apelował, by utratę węchu i smaku wpisać na oficjalną listę objawów zakażenia koronawirusem.

Nie opracowano jeszcze skutecznej metody leczenia urojeń zapachowych. Pacjenci, którzy borykają się z parosmią, powinni skonsultować się z neurologiem.

Zobacz wideo: Ruszyły szczepienia na COVID-19 w Polsce. „Oczywiście, że czułem podniosłość tej chwili”

Zobacz też:

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z 28 grudnia - 3 211 nowych zakażeń, zmarło 29 osób

Ruszyły szczepienia na COVID-19. Jako pierwsi zabiegowi poddali się medycy: "Po zaszczepieniu jest taka ulga"

Nowe ograniczenia od poniedziałku. Lista zmian

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: TVN24/ news.sky.com

Pozostałe wiadomości