Koronawirus

Koronawirus na przedmiotach. Jak długo utrzymuje się na papierze, a ile na metalu?

Koronawirus

W czasie pandemii w naszych głowach rodzą się różne wątpliwości. Z pewnością każdy z nas zastanawiał się, na jakich powierzchniach najczęściej zatrzymuje się koronawirus, ile dni może przeżyć i co robić, aby się przed nim uchronić. Na te pytania odpowiedział nam dr Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert ds. zakażeń.

Wirus na różnych powierzchniach

Podczas pandemii warto stosować się do wszystkich zaleceń i obostrzeń, aby chronić zdrowie zarówno swoje, jak i ludzi, którzy nas otaczają.

Wśród wielu pytań kierowanych do naszych ekspertów, często pojawia się to pytanie dotyczące utrzymywania się koronawirusa na różnych powierzchniach. Jak długo może przetrwać na papierze, plastiku czy szkle?

Wirus jest w stanie przeżyć mniej więcej dobę na produktach wykonanych z kartonu lub papieru, a nawet dwie, trzy doby na plastiku, metalu czy powierzchniach szklanych

– powiedział dr Paweł Grzesiowski, immunolog ekspert ds. zakażeń.

Mycie zakupów po powrocie ze sklepu

Sklepy spożywcze funkcjonują, a my raz na jakiś czas musimy się do nich wybrać. Jak zachowywać się po powrocie ze sklepu? Czy zakupy po przyniesieniu do domu powinniśmy myć i odkażać?

Jak przekonuje specjalista, wirus w magiczny sposób nie przeskoczy z opakowania na nas. Może zostać przeniesiony tylko przez dotyk.

Po powrocie ze sklepu, po rozpakowaniu zakupów, powinniśmy umyć ręce. Natomiast nie myjemy opakowań, chyba że są fizycznie zanieczyszczone

- dodał ekspert ds. zakażeń.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości