Koronawirus

Czy niebieskie światło pomoże zwalczyć tzw. długi covid? "Pacjenci są bardzo zadowoleni"

Koronawirus

Pokonanie COVID-19 nie zawsze oznacza koniec problemów ze zdrowiem. Wielu pacjentów, choć wygrało z infekcją, dalej zmaga się z nieprzyjemnymi skutkami choroby. W ocenie badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi takim osobom może pomóc terapia niebieskim światłem. W jaki sposób? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. Aleksandrą Lesiak, dermatologiem.

Jak leczyć długi covid?

Długi covid obserwuje się przede wszystkim u osób, które pokonały COVID-19, ale dalej czują nieprzyjemne skutki choroby. - Objawia się on przede wszystkim przewlekłym zmęczeniem. Zdarza się, że pacjenci przez sześć miesięcy nie mogą wrócić do normalnego funkcjonowania - mówiła w Dzień Dobry TVN prof. Aleksandra Lesia, dermatolog z kliniki dermatologicznej dziecięcej i onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jak takim osobom może pomóc niebieskie światło? - Wspólnie z prof. Joanną Narbutt prowadzimy badania, które mają ocenić skuteczność niebieskiego światła w leczeniu chorób skóry. W ich trakcie pojawił się pomysł, aby sprawdzić, jak zadziała ono u osób, które zmagają się powikłaniami po COVID-19. Trzeba podkreślić, że światło niebieskie normalizuje też ciśnienie krwi. Część pacjentów, która przeszła COVID-19 ma właśnie takie problemy - mówiła specjalistka.

Jak zgłosić się na badania?

Kto może się zgłosić do badań? - Wystartowałyśmy na początku roku, ale nadal są wolne miejsca. Zapraszamy osoby, które przechorowały COVID-19, ale nie były hospitalizowane. Zgłaszać można się za pośrednictwem strony internetowej www.stopcovid.pl lub za pośrednictwem profilu na Facebooku Narbutt-Lesiak Razem dla Dermatologii - mówiła dermatolożka.

Podczas badań każdy pacjent będzie przechodził 2-3 razy w tygodniu naświetlania. Terapia trwa cztery tygodnie. Jak się czują pacjenci, którzy ją przeszli? - Są bardzo zadowoleni - wyjaśniała.

Jak medycyna wykorzystuje niebieskie światło? - Fototerapia znana i stosowana jest od wielu lat. Wykorzystuje się ją w leczeniu łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, wyprysków, a także depresji sezonowej - dodała specjalistka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. Wielka Brytania przygotowuje się na jesienną falę koronawirusa

Szczepienie uczniów już w wakacje? Minister Czarnek: "Wszystko idzie w tym kierunku". Czy będzie obowiązkowe?

Czy indyjska odmiana koronawirusa jest bardziej śmiertelna? Ekspert wyjaśnia

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości