Koronawirus

Czy można zostać zwolnionym z kwarantanny, by przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19? Adwokat wyjaśnia

Koronawirus

Aktualizacja:

Szczepienia przeciw COVID-19 to temat, który wciąż budzi wiele pytań. Jedno z nich należy do naszego widza, który zastanawia się, czy może zostać zwolniony z kwarantanny, by przyjąć drugą dawkę. Odpowiedzi w Dzień Dobry TVN udzieliła adwokat Eliza Kuna.

Szczepionki przeciw COVID-19

Szczepionka to jedyny sposób na to, aby zatrzymać pandemię COVID-19 – od miesięcy alarmują eksperci. Aby uzyskać odporność, konieczne jest przyjęcie dwóch dawek. Nie dotyczy to jednak preparatu Johnson & Johnson, który w przeciwieństwie do Pfizera, Moderny, AstraZeneci jest preparatem jednodawkowym.

Szczepienia a kwarantanna

Natomiast jeden z naszych widzów ma już wyznaczony termin na przyjęcie drugiej dawki szczepionki, ale pojawiły się pewne komplikacje:

Jestem po pierwszej dawce szczepionki. Trafiłem na kwarantannę przez kontakt z osobą zakażoną. Ostatniego dnia kwarantanny mam termin drugiej dawki. Czy mogę zostać z niej zwolniony, by iść na szczepienie? Nie mam żadnych objawów

- zapytał na naszym czacie.

Odpowiedzi na to pytanie udzieliła Eliza Kuna, adwokat.

- Z obowiązku odbycia kwarantanny zwolnione są osoby, które odbyły pełen cykl szczepień. Tym samym, jeśli druga dawka przypada w ostatnim dniu kwarantanny, nie zwalnia nas to z obowiązku jej zakończenia. W tej sytuacji widz musi przełożyć termin drugiej dawki szczepienia – wyjaśniła.

Masz pytanie do eksperta? Możesz je zadać za pomocą formularza w zakładce "Koronawirus".

Do 13 czerwca, godz. 10:30 liczba wykonanych szczepień wyniosła 24 470 301 dawek, z czego 9 747 952 osób zostało w pełni zaszczepionych. Więcej na ten temat w artykule: Szczepienia na koronawirusa w Polsce - najnowsze dane .

Zobacz także:

Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Jakie warunki musi spełnić lokal?

Profilaktyka 40 plus: "Ma pomóc w odbudowie zdrowia po epidemii". Jak skorzystać z bezpłatnego pakietu badań?

Nowe zasady wjazdu do krajów sąsiadujących z Polską

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości