Koronawirus

Koronawirus chorobą zawodową? Jest odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus

Aktualizacja:
d3sign/ Getty Images

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 będzie chorobą zawodową - zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. To odpowiedź na apel Naczelnej Izby Lekarskiej. W liście do premiera medycy wskazywali, że są grupą zawodową wysokiego ryzyka.

Koronawirus chorobą zawodową

Ministerstwo Zdrowia uznało chorobę zakaźną wywołaną wirusem SARS-CoV-2 za chorobę zawodową. Decyzja resortu zdrowia to reakcja na apel prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, który został w ten sprawie skierowany do premiera 30. marca.

Lekarze - grupa wysokiego ryzyka

Według Naczelnej Rady Lekarskiej, ryzyko zakażenia wywołanego koronawirusem jest wśród lekarzy i dentystów znacznie wyższe niż w przypadku innych grup zawodowych. Ryzyko to zwiększa się jeszcze bardziej, gdy brakuje środków ochrony indywidualnej.

Po odpowiedzi ministerstwa należy uznać, że w przypadku lekarza lub lekarza dentysty zakażonego wirusem SARS-CoV-2 istnieją przesłanki do wydania decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej

– stwierdził samorząd lekarski.

Choroba zawodowa - czym jest?

Choroba zawodowa jest spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy. Wykaz takich chorób został ustalony w rozporządzeniu Rady Ministrów z 30. czerwca 2009 r.

Zobacz też:

Autor: Anna Korytowska

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości