Wakacje 2020 - kolonie i obozy w dobie koronawirusa. "Trzeba realnie ocenić ryzyko"

Koronawirus


Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi obozy i kolonie. Wielu rodziców staje przed dylematem, czy w tym roku wysyłać dzieci na letnie wyjazdy czy jednak tego nie robić. Co na ten temat sądzą eksperci? Zapytaliśmy o to dr. Ernesta Kuchara, specjalistę chorób zakaźnych oraz prof. Mariusza Jędrzejkę, pedagoga społecznego.

Wakacje 2020 - obozy dla dzieci w czasie epidemii

Na te dwa szczególne miesiące dzieci czekają cały rok szkolny. Lipiec i sierpień to czas beztroski, zabaw na świeżym powietrzu i przede wszystkim okres kolonii i obozów. W zeszłym roku z takiej formy wypoczynku skorzystało aż półtora miliona dzieci. W tym roku sytuacja jest inna, bo na świecie panuje pandemia. Jak się w tej sytuacji zachować?

Odsunąć strach, wiedza do góry. Puścić dzieci na kolonie, ale pod kilkoma warunkami

- mówi prof. Mariusz Jędrzejko.

Po pierwsze, obozy nie mogą odbywać się w mieście. Program nie może zakładać zwiedzania muzeów czy kościołów i atrakcji w budynkach.

Raczej w lasach, nad jeziorem

- radzi pedagog.

Wskazane są więc obozy harcerskie, skautowe, żeglarskie, paintballowe. Tam, gdzie dzieci będą zamknięte w grupie i oddzielone od osób trzecich.

Ważne jest także, aby wybrać doświadczonego organizatora. Takiego, który zapewni dzieciom bezpieczeństwo i rozrywkę. Trzymiesięczne zamknięcie w domach bardzo źle wpłynęło na kondycję psychiczną dzieci i ich relacje z rówieśnikami, dlatego odbudowanie tych więzi jest bardzo ważne.

Wysłanie dziecka jest budowaniem jego przyszłości, w sensie dobrostanu

- dodaje prof. Jędrzejko.

Jak zaznacza, to powinna być decyzja podjęta wspólnie – przez rodzica i dziecko.

Lato 2020: wakacyjne obozy – czy są bezpieczne?

Zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez resorty edukacji i zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego wszyscy uczestnicy wypoczynku w dniu wyjazdu muszą być zdrowi. W regulaminie znalazły się też zapisy o bezpiecznym dystansie i rygorze sanitarnym. Czy to oznacza, że można wysłać dziecko na obóz?

Bardzo trudno uogólniać. Myślę, że w tym roku decyzja o wysłaniu dziecka na kolonie powinna być bardziej zindywidualizowana, czyli mówiąc krótko lepiej przemyślana

- mówi dr hab. Ernest Kuchar.

Bezpieczeństwo, z perspektywy chorób zakaźnych, składa się z wielu czynników. To przede wszystkim wiek, stan zdrowia, uwarunkowania. Warto wybrać więc opcję najbardziej odpowiednią. Trzeba przy tym pamiętać, że pozostanie w domu wcale nie oznacza zwiększonego bezpieczeństwa.

Dzieci chorują na nowy koronawirus znacznie rzadziej niż dorośli

- dodaje specjalista chorób zakaźnych.

Jeżeli rodzice zdecydują się posłać swoją pociechę na wakacyjny wyjazd, powinni przeprowadzić z nim rozmowę, w której zaznaczą, że bezpieczeństwo w znacznej mierze zależy od niego i jego higieny. Trzeba przygotować się na to, że jeżeli u dziecka pojawią się objawy jakiejkolwiek choroby, będzie trzeba je z takiego obozu odebrać.

Kto może pojechać na obóz?

Zarówno dr Ernest Kuchar, jak i prof. Mariusz Jędrzejko zgodzili się, że obozy dostarczą dzieciom więcej korzyści, niż niebezpieczeństw. Są jednak pewne grupy, które w tym roku powinny z wakacyjnego wyjazdu zrezygnować.

Na pewno nie powinny pojechać dzieci, które mają problemy z górnymi drogami oddechowymi

- podkreśla prof. Jędrzejko.

A więc między innymi astmatycy. Także dzieci, które przechodziły ostatnio długotrwałe, przewlekłe choroby. W ich przypadku zostanie w domu będzie bardziej rozsądne.

Co powinien zapewnić organizator wyjazdu?

Organizatorzy kolonii w tym roku stają przed szczególnie trudnym wyzwaniem. Brak kontaktu z osobami spoza obozu, stworzenie na jego terenie izolatki, a także zapewnienie odpowiedniego dystansu i dezynfekcja, to tylko kilka z wielu obowiązków, które muszą spełnić.

Będziemy się starali tworzyć takie zestawy gier, zabaw i aktywności, które w miarę możliwości wyeliminują bliski kontakt dzieci ze sobą, chociaż będzie to bardzo trudne

- przyznaje Piotr van der Coghen, organizator obozów survivalowych w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Z kolei rodzice obawiają się zarówno o bezpieczeństwo swoich pociech, jak i o to, czy kolonie się w ogóle odbędą.

Zobacz cały materiał i poznaj różne opinie zarówno rodziców, jak i samych zainteresowanych:

Zobacz też:

Jak pandemia zmieniła nasze plany wakacyjne? Ekspertka: „W tym roku nieważne gdzie, ważne, żeby razem”

Obozy i kolonie w dobie pandemii. Jakie zasady będą obowiązywały?

Egzamin ósmoklasisty - wyzwanie dla uczniów i ich rodziców: "Tych egzaminów nie da się nie zdać"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska