Koronawirus

Czy szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna? Ekspert: "Przechorowując koronawirusa narażamy się na większe ryzyko"

Koronawirus

Aktualizacja:

Ponad połowa Polaków nie ma zamiaru zaszczepić się na COVID-19, gdy szczepionka będzie już dostępna - wskazują badania. Strach ankietowanych wynika głównie z możliwych powikłań. Mity na temat szczepionki i jej potencjalnego niebezpieczeństwa obalał w naszym programie prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej.

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

- Tak, te które są obecnie, są bezpieczne. Zastały przeprowadzone badania kliniczne. To nie jest tak, że te szczepionki są nikomu nieznane. Te szczepionki muszą jeszcze - te, które zostaną użyte w Polsce, zostać zaakceptowane przez europejską komisję - podkreślił prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, laureat nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

- Wszystkie protokoły dotyczące bezpieczeństwa tych szczepionek i powikłań są recenzowane. Możemy być pewni, że jeżeli szczepionka zostanie wcielona do obrotu to będzie bezpieczna - dodał nasz rozmówca.

Jego zdaniem większą szkodę zrobimy sobie nie szczepiąc się, niż przechorowując koronawirusa.

- Widzimy, jakie mogą być skutki uboczne przechodzenia COVID-19. A w przypadku szczepionki tych skutków nie ma. Nie możemy podchodzić do szczepienia egoistycznie. Jeżeli ktoś chce odpowiedzialnie podejść do pandemii, to trzeba się szczepić - stwierdził ekspert.

Powikłania po szczepionce na COVID-19

W sieci zaczęły narastać mity na temat potencjalnych powikłań po szczepionce na koronawirusa. Jak się okazuje, wszelkie obawy nie mają żadnej podstawy naukowej.

- To, co wiemy o szczepionkach, które są najbardziej bliskie dopuszczenia, to są to standardowe powikłania, które występują przy szczepionkach, czyli może być podwyższona temperatura. Nie ma tutaj większych działań ubocznych szczepionek - powiedział prof. Marcin Drąg .

- Technologicznie to są najbardziej bezpieczne szczepionki - zaznaczył.

Szczepionka na koronawirusa a kobiety w ciąży i dzieci

Ogromny postrach szczepionka budzi szczególnie w kontekście najmłodszych oraz kobiet, które spodziewają się dziecka. Także i tutaj według naszego gościa nie ma powodów do paniki.

- Firmy, które rozwijają te szczepionki, przeprowadziły takie badania. I to jedna z informacji, która jest recenzowana przez ekspertów, którzy dopuszczą szczepionkę do obrotu - tłumaczył naukowiec.

Kiedy pojawi się szczepionka na COVID-19?

Na razie żadna szczepionka nie została wprowadzona do obrotu. To, czy w ogóle pojawi się na rynku farmaceutycznym, okaże się pod koniec tego roku.

- 29 grudnia zbiera się panel ekspertów, który oceni wszystkie informacje na temat tej pierwszej szczepionki. Wtedy będziemy mieli wszystkie informacje. Możemy być pewni, że jeśli jakieś skutki uboczne miałyby się pojawić, to zostaną ujawnione przez komisję. I ta szczepionka zostanie odpuszczona do obrotu albo nie - wyjaśniał prof. Drąg.

- Szczepionka na COVID-19 to nie jest pierwsza szczepionka, która pojawiła się na świecie. Musimy sobie powiedzieć, że czarna ospa została wyeliminowana szczepionkami (...). Zadajemy sobie pytanie o szczepionkę, a używamy ich od kilkudziesięciu lat i wiemy, że one świetnie działają - podsumował ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości