Koronawirus

Powstanie doustna szczepionka przeciw COVID-19? "Możliwe będzie przyjęcie jej w domu"

Koronawirus

peterschreiber.media/Getty Images

Szczepionka przeciwko COVID-19 podawana doustnie? Niewykluczone, że już niedługo taki preparat trafi na rynek. Indyjska firma biotechnologiczna Premas Biotech oraz izraelski Oramed poinformowały właśnie, że opracowały taki produkt i przygotowują się do pierwszych testów na zwierzętach.

Doustna szczepionka przeciwko COVID-19

Jak podały w komunikacie firmy, pierwsze badania na zwierzętach wykazały produkcję przeciwciał potrzebnych do długotrwałej ochrony przed infekcją koronawirusem. Opracowany przez Premas Biotech preparat to szczepionka białkowa zawierająca trzy elementy SARS-CoV-2, co w zamierzeniu ma zapewnić jej skuteczność w walce z różnymi wariantami wirusa.

- Doustna szczepionka przeciw COVID-19 wyeliminowałaby kilka barier dla szybkiej i szerokiej dystrybucji, potencjalnie umożliwiając ludziom przyjęcie szczepionki w domu - podkreślił szef Oramed Nadaw Kidron.

Jak dodał, taki preparat byłby tym bardziej cenny, jeśli konieczne byłoby powtarzanie szczepień przeciw koronawirusowi co roku, jak w przypadku szczepień na grypę. Przewagą środka ma być ponadto łatwiejsza i tańsza produkcja oparta o drożdże.

Kiedy szczepionka może trafić na rynek?

Do ewentualnego wejścia szczepionki na rynek - o ile badania na ludziach wykażą jej skuteczność - jeszcze daleka droga, bo najwcześniejszy możliwy termin ukończenia badań to pierwsza połowa przyszłego roku.

Izraelska firma specjalizuje się w technologii leków doustnych. Obecnie prowadzi w USA badania kliniczne ostatniej fazy nad podawaną oralnie insuliną.

Zobacz wideo: Polska wirusolożka z Oxfordu o szczepionkach

Zobacz także:

Andrzej Piaseczny opowiada o swoim stanie zdrowia: "Serie ataków kaszlu doprowadzały do utraty przytomności"

W Polsce wciąż rośnie liczba zakażonych COVID-19. Eksperci: "Straciliśmy cierpliwość"

Koronawirus w Polsce. Do szpitali trafia coraz więcej dzieci

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości