Koronawirus

Jak długo trzeba czekać z drugą dawką szczepionki, jeśli braliśmy antybiotyk? Wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski

Koronawirus

Aktualizacja:

Część osób jest już po pierwszej dawce szczepienia przeciwko COVID-19. Czekając na drugi zastrzyk warto zadbać o swoje zdrowie i chronić się przed infekcjami, które mogą opóźnić cały proces. Co zrobić, kiedy między szczepieniami musieliśmy przyjąć antybiotyk? W naszym programie tłumaczył to dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej.

Na jaki czas trzeba odłożyć drugie szczepienie po leczeniu antybiotykami?

Temat szczepień wciąż nurtuje wiele osób. Każdego dnia w naszych głowach rodzą się nowe kwestie dotyczące leku, jego pochodzenia i dawki. Wszelkie wątpliwości rozwiewają nasi specjaliści, którym możecie zadawać pytania w specjalnej zakładce koronawirus. Niedawno jedna z internautek zapytała: Na ile czasu trzeba odłożyć drugie szczepienie po leczeniu antybiotykami?

Szczepienie odkładamy w przypadku ostrej infekcji, niezależnie czy jest to pierwsza, czy druga dawka. Ten czas odroczenia zwykle wynosi od tygodnia do miesiąca, w zależności od ciężkości tej choroby

- powiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Czy odroczenie drugiej dawki szczepienia oznacza, że nasza kolej przepada?

W przypadku przyjmowania antybiotyku nie możemy poddać się szczepieniu. Jak podkreślił specjalista, nie oznacza to, że nasza kolej przepada, a my wypadamy z listy. Przyjęcie drugiej dawki leku możemy odroczyć nawet do miesiąca.

- Jeżeli przepada nam termin podania drugiej dawki, to pamiętajmy, że szczepionki mają spory zakres bezpieczeństwa i możemy podać je nawet miesiąc później - wyjaśnił dr Grzesiowski.

Czy później możemy zostać zaszczepieni inną szczepionką?

- Nie mamy w tej chwili żadnej wiedzy, czy można szczepić wymiennie, jednym preparatem pierwszą dawkę, a innym drugą. Takie badania dopiero rozpoczęły się na świecie. Jeśli się okaże, że to będzie możliwe, to oczywiście zostanie to opublikowane - zaznaczył ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Czy szczepionki przeciwko COVID-19 różnią się skutecznością? Dr Paweł Grzesiowski rozwiewa wątpliwości

Czy można wybrać szczepionkę, którą zostaniemy zaszczepieni? Dr Paweł Grzesiowski rozwiewa wątpliwości

Jak interpretować wynik testu na obecność COVID-19? Wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości