Koronawirus

Czym jest koronawirus i jak wygląda jego droga do naszego organizmu? Wyjaśni to makieta z klocków

Koronawirus

Aktualizacja:

O koronawirusie powiedziano już chyba wszystko, a i tak większość z nas niewiele z tego rozumie. Świetny pomysł na przedstawienie tego, czym jest pandemia i jak wirus działa na nasz organizm, znalazł profesor Tomasz Banasiewicz. Lekarz wytłumaczył nam cały proces za pomocą kloców.

Wizualizacja działania koronawirusa na klocach

Profesor Tomasz Banasiewicz rozmawiał z synami o tym, czym jest koronawirus, jakie niesie ze sobą niebezpieczeństwo oraz jakie mamy mechanizmy obronne. Aby lepiej zrozumieć obecną sytuację, lekarz pokusił się o zbudowanie makiety z klocków.

My to ta wieża, zamek to nasze ciało, które chroni nasze zdrowie, a reszta to nasze otoczenie. Figurki, czyli koronawirusy, będą przechodziły przez fosę

– tłumaczył lekarz. Jak dodał, „fosa”, czyli przestrzeń pomiędzy nami a koronawirusami to najlepsze zabezpieczenie. Z achowanie odpowiedniej odległości jest zatem kluczowe , dzięki niemu zapobiegamy sytuacji, w której koronawirusy zbliżają się do naszego organizmu.

Mechanizmy barierowe możemy wspomóc przez zastosowanie maseczek. Zmniejszają one ryzyko translokacji, czy przemieszczania się wirusów

– wyjaśniał prof. Banasiewicz.

Zakrywanie ust i nosa powoduje zmniejszenie prawdopodobieństwa zarażenia, ale także w przypadku chorych, zabezpiecza przed przekazywaniem go dalej. Co w przypadku, gdy koronawirus przejdzie przez „fosę” i zacznie dobijać się do bram zamku? Sytuacja nie jest jeszcze przegrana.

Walka z koronawirusem

Koronawirusy, które są w bezpośrednim kontakcie z naszą skórą i układem oddechowym, można zniszczyć poprzez stosowanie mydła. Bardzo ważne w tym przypadku jest dokładne mycie rąk przez minimum 20 sekund.

Może się jednak zdarzyć, że po zastosowaniu mechanizmów barierowych, wirusy przekroczą mury zamku i dostaną się do wnętrza naszego organizmu. Sytuacja ta staje się nieco trudniejsza, jednak jest jeszcze sposób, by z nią walczyć . Skutki, jakie niesie ze sobą wirus, w dużej mierze zależą od naszej kondycji i odporności. Jeżeli nie dbamy o siebie, jesteśmy kiepsko odżywieni, jesteśmy niewyspani, zmęczeni, mamy choroby współtowarzyszące, jesteśmy otyli, czy palimy papierosy, nasze spotkanie z koronawirusem może być niebezpieczne.

Mamy możliwość odsunięcia tego koronawirusa przez odpowiednie żywienie, przez ćwiczenia fizyczne, wyspanie się, unikanie stresów i pozytywne nastawienie. W tym mechanizmie nawet dostanie się tego wirusa do naszego organizmu, nie oznacza jeszcze dramatu

– powiedział Tomasz Banasiewicz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości