Koronawirus

Czy u każdej osoby, która przeszła koronawirusa wytwarzają się przeciwciała? Odpowiedź eksperta

Koronawirus

Pandemia koronawirusa wciąż pozostawia wiele wątpliwości. Dlatego na naszej stronie internetowej w zakładce "Koronawirus" internauci mogą zadawać pytania. Z jednym z nich zmierzył się dr Paweł Grzesiowski, ekspert naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Nasi eksperci na wizji regularnie odpowiadają na pytania zadane przez internautów. W ten sposób staramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące wirusa SARS-CoV-2.

Koronawirus a przeciwciała

Tym razem jeden z internautów zastanawiał się, czy u każdej osoby, która przeszła koronawirusa wytwarzają się przeciwciała? Dr Paweł Grzesiowski na początku wytłumaczył, co to są przeciwciała, po czym odpowiedział na pytanie.

Przeciwciała, czyli inaczej białka odpornościowe powstają u 9 na 10 osób, które przeszły COVID-19. Są to białka, które krążą w naszej krwi

- wyjaśnił ekspert naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Jak długo jesteśmy odporni na koronawirusa?

Medyk dodał, że na utrzymanie się przeciwciał wpływa jeden czynnik.

Ich stężenie oraz czas utrzymywania się zależy od ciężkości choroby. Te osoby, które przeszły bezobjawowo lub bardzo skąpo objawowo mają przeciwciała w mniejszych stężeniach i krócej się utrzymujące. Natomiast te osoby, które przeszły pełną objawowość COVID-19 mogą mieć przeciwciała przez wiele miesięcy, a nawet lat

- dopowiedział.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości