Koronawirus

Test po szczepieniu przeciw COVID-19 - czy może dać pozytywny wynik? Wyjaśnia dr Grzesiowski

Koronawirus

W Polsce trwa stan epidemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem. Ciągle pojawiają się wątpliwości w związku ze szczepionkami oraz ryzykiem zakażenia już po przyjęciu preparatu. Czy po szczepieniu przeciwko COVID-19 test może wyjść pozytywny? To w naszym programie tłumaczył dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Test na koronawirusa a szczepionka

Wśród pytań od naszych widzów pojawiło się to dotyczące możliwości dodatniego wyniku testu już po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19.

Czy po szczepionce przeciwko COVID-19 test może wyjść pozytywny?

- Zarówno test antygenowy, jaki i genetyczny, czyli PCR nie mogą być dodatnie w wyniku szczepienia . Ale może się zdarzyć, że po szczepieniu ulegliśmy zakażeniu, wtedy testy mogą wyjść dodatnie. Samo szczepienie powoduje wytworzenie przeciwciał, które nie są wykrywane przez ani testy antygenowe, ani PCR - powiedział dr Paweł Grzesiowski.

Szczepionka przeciw COVID-19 - powikłania

W sieci zaczęły narastać mity na temat potencjalnych powikłań po szczepionce przeciw COVID-19. Jak się okazuje, wszelkie obawy nie mają żadnej podstawy naukowej.

- To, co wiemy o szczepionkach, które są najbardziej bliskie dopuszczenia, to są to standardowe powikłania, które występują przy szczepionkach, czyli może być podwyższona temperatura. Nie ma tutaj większych działań ubocznych - mówił w Dzień Dobry TVN prof. Marcin Drąg.

- Technologicznie to są najbardziej bezpieczne szczepionki - zaznaczył.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości