Koronawirus

Szczepienie przeciw COVID-19 podczas karmienia piersią a skutki uboczne. "Dziecko dostaje ochronę wraz z pokarmem"

Koronawirus

Cały świat już ponad roku walczy z pandemią koronawirusa. Najskuteczniejszą obroną przed COVID-19 są szczepionki. Jedna z naszych widzek zapytała, czy szczepienie jest bezpieczne podczas karmienia piersią. Jej wątpliwości rozwiał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Karmienie piersią a szczepienie przeciw COVID-19

Wśród pytań od naszych widzów do ekspertów pojawiło się to związane z karmieniniem piersią po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19.

Słyszałam, że w dokumencie, który trzeba wypełnić przed szczepieniem jest pytanie o to, czy karmi się piersią. Jeśli odpowie się twierdząco, to przesuwają szczepienie na inną datę. Czy to prawda?

- zapytała jedna z naszych widzek.

- Karmienie piersią nie stanowi przeciwskazania do szczepienia. Karmienie piersią zostało umieszczone w tej ankiecie, żeby porozmawiać z mamą karmiącą o szczepieniu, o tym, czy to szczepienie jest dla dziecka bezpieczne, dla niej samej. Ale nie jest to przeciwskazanie - powiedział dr Paweł Grzesiowski.

- Mamy karmiące i kobiety w ciąży są szczepione i nie ma tutaj żadnych efektów ubocznych silniejszych, niż przy podawaniu szczepionki kobietom w tym samym wieku, które nie karmią piersią. Do pokarmu przenikają przeciwciała, które wytwarza matka po szczepieniu. A więc dziecko dostaję ochronę wraz z pokarmem przeciw koronawirusowi. Szczepienie w trakcie karmienia piersią ma więcej zalet, niż wad - dodał ekspert.

Szczepionka przeciw COVID-19 - powikłania

W sieci zaczęły narastać mity na temat potencjalnych powikłań po szczepionce przeciw COVID-19. Jak się okazuje, wszelkie obawy nie mają żadnej podstawy naukowej.

- To, co wiemy o szczepionkach, które są najbardziej bliskie dopuszczenia, to są to standardowe powikłania, które występują przy szczepionkach, czyli może być podwyższona temperatura. Nie ma tutaj większych działań ubocznych - mówił niedawno w Dzień Dobry TVN prof. Marcin Drąg.

- Technologicznie to są najbardziej bezpieczne szczepionki - zaznaczył.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości