Koronawirus

Osoby starsze powinny zaszczepić się trzecią dawką szczepionki? Są nowe wyniki badań

Koronawirus

Luis Alvarez/ gettyimages.com

Naukowcy na całym świecie prowadzą liczne badania, które mają wspomóc nas w procesie powrotu do normalnego życia. Tym razem hiszpańscy lekarze zajęli się zdrowiem seniorów i sprawdzili, czy szczepionki na pewno chronią ich całkowicie przed koronawirusem. Doszli do ciekawych przemyśleń, z których wynika, że część seniorów powinna zaszczepić się trzecią dawką.

Zespół hiszpańskich wirusologów opublikował badanie, z którego wynika, że osoby powyżej 65. roku życia, które nie przeszły zakażenia koronawirusem, powinny przyjąć trzecią dawkę szczepionki.

Osoby po 65. roku życia mają niski poziom przeciwciał

Ze studium przeprowadzonego przez Kataloński Instytut Zdrowia (ICS) oraz ośrodek badawczy IrsiCaixa wynika, że po trzech miesiącach od pełnego zaszczepienia pacjenci w wieku powyżej 65 lat mają niski poziom przeciwciał przeciwko koronawirusowi.

W komunikacie z badania, opublikowanego na specjalistycznym portalu Infosalus, hiszpańscy naukowcy wyjaśnili, że wzięło w nim udział prawie 100 podopiecznych trzech domów spokojnej starości, którzy przebyli zakażenie SARS-CoV-2.

"W przypadku osób powyżej 65 lat, którzy przeszli infekcję (oraz przeszli pełny proces szczepień - PAP) występuje wysoki poziom odporności, zbliżony do tego, jaki mają osoby najmłodsze poddawane szczepieniom" - napisali autorzy studium.

Wskazując na konieczność podawania trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 u osób powyżej 65. roku życia, które nie przebyły choroby, napisano, że "po 3 miesiącach od pełnego zakończenia procesu szczepień poziom przeciwciał jest u nich bardzo niski".

Trzecia dawka szczepionki dla seniorów, którzy nie przeszli zakażenia koronawirusem?

Kierująca studium Nuria Prat wyjaśniła, że jej zespół rozpoczął już pierwsze badania służące określeniu czasu występowania przeciwciał u podopiecznych domów spokojnej starości po zaszczepieniu się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Prat sprecyzowała, że wśród badanych seniorów tylko 20 proc. nie przeszło zakażenia koronawirusem. Wskazała, że wszystkim 98 uczestnikom studium zaaplikowano wcześniej dwie dawki szczepionki Pfizer.

Wyjaśniła, że badanie polegało na porównaniu pobranych seniorom próbek krwi przed zaszczepieniem ich w pierwszym kwartale 2021 r. oraz trzy miesiące po podaniu drugiej dawki. Dodała, że zdecydowana większość z nich przebyła COVID-19 pomiędzy marcem a lipcem 2020 r.

Zobacz także:

Współtwórczyni szczepionki przeciw COVID-19 uhonorowana lalką Barbie

Obostrzenia tylko dla niezaszczepionych? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: "Niewykluczone"

Sytuacja pandemiczna w Wielkiej Brytanii. Rząd zniósł wszystkie obostrzenia

Zobacz wideo: Kaszel nie zawsze jest objawem poważnej choroby. Co może go powodować?

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości