Koronawirus

Czy osoby zaszczepione mogą rozsiewać koronawirusa?

Koronawirus

Aktualizacja:

Czy spotkanie z osobą, która przyjęła szczepionkę przeciv COVID-19 jest w pełni bezpieczne? Czy zaszczepiony może zarażać sam nie chorując? O tym, co na ten temat już wiemy a nad czym jeszcze trwają badania, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr Pawłem Grzesiowskim.

Jak można się zarazić koronawirusem?

Koronawirusem można zarazić się drogą kropelkową, m. in. podczas mówienia, kichania, bądź kaszlu. Ponadto COVID-19 może przenieść się również (w ograniczonym stopniu) przez różne przedmioty lub powierzchnie - dzieje się tak w przypadku dotknięcia obiektu, z którym miała styczność osoba zakażona, a następnie okolic nosa, ust czy oczu.

W listopadzie zeszłego roku amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer opublikował obiecujące wyniki badań. Ich szczepionka daje ponad 90-procentową ochronę przed COVID-19. Nie stwierdzono przy tym żadnych działań ubocznych. Wiadomo, że ma nas chronić przed chorobą. Jednak czy będzie również uniemożliwiała przenoszenie koronawirusa?

Czy osoby zaszczepione mogą transmitować wirusa samemu nie chorując?

Okazuje się, że nie można jednoznacznie stwierdzić, czy osoby zaszczepione nie przenoszą koronawirusa. Istnieje możliwość, że po narażeniu na kontakt z chorym mogą przekazywać wirusa dalej.

- Niestety nie mamy dzisiaj jeszcze 100 proc. pewności czy szczepienie chroni przed bezobjawowym roznosicielstwem wirusa . Istnieją podejrzenia, że tak może być, np. w sytuacji, gdy osoba zaszczepiona skontaktuje się z chorym i otrzyma taką dawkę wirusa - tłumaczył w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Z tego powodu osoby zaszczepione "nie powinny tracić czujności". Nadal pożądane będzie unikanie tłumów, noszenie maseczek i unikanie sytuacji narażających na zakażenie.

- Jak najbardziej zaleca się, aby osoby szczepione w dalszym ciągu - dopóki nie osiągniemy odporności populacyjnej - nosiły maseczki i przestrzegały zasad dezynfekcji i dystansu . Dopiero z czasem przekonamy się, czy osoby zaszczepione nie przenoszą wirusa biernie czy też jednak taka szansa istnieje - dodał dr Paweł Grzesiowski.

Z czego to wynika? Otóż zakres badań klinicznych szczepionki był wąski przez ograniczenia czasowe. Naukowcy skupili się przede wszystkim na kwestii zapobiegania chorobie i bezpieczeństwie szczepionki. Obecnie naukowcy będą monitorować uczestników prób klinicznych, aby sprawdzić czy mimo zaszczepienia mogą przyczyniać się do transmitowania wirusa.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości