Koronawirus

Czy można zaszczepić się przeciw COVID-19 dwoma różnymi preparatami? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Koronawirus

Pojawia się wiele pytań o szczepionki. Niektórzy zastanawiają się, czy mogą przyjąć dwie różne szczepionki przeciw COVID-19 – pochodzące od różnych producentów. Dr Pawel Grzesiowski opowiada, czy jest to możliwe.

Szczepionki przeciw COVID-19

Szczepienia to temat, który wciąż wywołuje wiele pytań. Jakie są dawki, kiedy jest rejestracja – to podstawowe, często poruszane kwestie. Naszego widza zaciekawił jeszcze jeden aspekt.

Czy jeżeli zaszczepiłem się pierwszą dawką szczepionki firmy AstraZeneca, to mogę przyjąć jako drugą dawkę Pfaizera lub Modernę, które mają większy procent skuteczności?

- napisał.

Dr Paweł Grzesiowski ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 nie pozostawił złudzeń.

- Jeżeli chcemy zmienić schemat szczepienia, czyli druga dawka szczepionki miałaby być inna niż pierwsza, musielibyśmy mieć na ten temat badania kliniczne, bo nie wiemy, co się wydarzy w naszym organizmie, czy ta odpowiedź poszczepienna będzie taka sama, czy gorsza. Odradzałbym tego rodzaju eksperymenty do czasu kiedy nie będą ustalone oficjalne zalecenia co do zamiany preparatów. W tym momencie brakuje nam danych naukowych. Musielibyśmy taki eksperyment prowadzić pod nadzorem jakiegoś ośrodka medycznego i po takim eksperymentalnym schemacie szczepień, zmierzyć poziom przeciwciał po czterech, sześciu tygodniach, bo nie wiemy, jaka będzie reakcja naszego organizmu – powiedział.

Aktualne dane dotyczące szczepień

Do 11 kwietnia, godz. 10:30 liczba wykonanych szczepień w Polsce wyniosła 7 687 617, z czego 2 106 549 osób otrzymały dwie dawki szczepionki. Dzienna liczba szczepień to 42 497.

Na tę chwilę w Polsce dostępne są trzy szczepionki opracowane przez firmy: Pfizer, Moderna oraz AstaZeneca, a już 18 kwietnia do Polski ma dotrzeć czwarta szczepionka opracowana przez firmę Johnson & Johnson. W przeciwieństwie do pozostałych jest preparatem jednodawkowym.

Zobacz też:

Szczepienia na koronawirusa w Polsce - najnowsze dane na 12 kwietnia

Przedszkola i żłobki dłużej zamknięte? Rząd wysyła sygnał

Policja wkroczyła na wesele i wylegitymowała 81 osób. Goście musieli opuścić lokal

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości