Koronawirus

Świąteczne odwiedziny bliskich w Niemczech. Czy będzie można swobodnie przejechać przez granicę i wrócić po Sylwestrze?

Koronawirus

W związku z panującą pandemią koronawirusa i stale rosnącą liczbą zakażeń, co rusz w Polsce, jak i za granicą, wprowadzane są kolejne obostrzenia oraz rozporządzenia. Jak ta sytuacja wygląda w Niemczech? Adwokat Eliza Kuna wyjaśniła, czy można w tym kraju odwiedzić bliskich podczas zbliżających się świąt.

Kwarantanna w Niemczech

Od początku epidemii w Niemczech wykryto blisko 1,5 mln zakażeń koronawirusem i ponad 25 tys. zgonów chorych na COVID-19. 1 grudnia tamtejszy minister zdrowia, Jens Spahn, mówił, że choć w styczniu w Niemczech powinny się rozpocząć szczepienia, to jednak kraj czekają bardzo trudne zimowe miesiące. Dodał, że mimo zahamowania tempa epidemii w Niemczech, nie jest zadowolony i przekonywał, że liczby wykrywanych tam zakażeń muszą się zmniejszyć. Przez to 16 grudnia w Niemczech rozpoczął się twardy lockdown, który potrwa aż do 10 stycznia .

Z tego powodu obecnie w Niemczech obowiązują przepisy o obowiązkowej kwarantannie dla osób wjeżdżających z obszarów, w których współczynnik zachorowań wynosi ponad 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni . Czy to stoi na przeszkodzie w odwiedzinach najbliższych mieszkających w Niemczech?

- To pytanie budzi bardzo wiele wątpliwości. Po pierwsze - w chwili obecnej w Niemczech obowiązuje kwarantanna dla przyjeżdżających z zagranicy, zatem w razie wizyty u rodziny, jest ryzyko, że będziemy poddani takiej kwarantannie. Póki co granice Unii Europejskiej wewnątrz są otwarte i nie ma zapowiedzi co do tego, że będą zamknięte - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN adwokat.

Zasady kwarantanny w Polsce

Okazuje się jednak, że problem może nas spotkać w razie wyjazdu nie tylko na miejscu, ale i w Polsce. W naszym kraju bowiem również wprowadzono specjalne środki ostrożności, które zaczną obowiązywać już za kilka dni.

- Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, iż od 28 grudnia Polacy powracający z zagranicy będą poddani 10-dniowej kwarantannie. Przepisy mają dotyczyć powrotów tzw. transportem zbiorowym czy zorganizowanym - dodała Eliza Kuna.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości