Koronawirus

Czy będąc na kwarantannie można zawieźć dziecko do lekarza?

Koronawirus

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
pacjent.gov.pl/Rzeczpospolita
Kobieta w maseczce ubierająca dziecko w maseczce

W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem coraz więcej osób zostaje wysłanych na kwarantannę. Co w sytuacji, kiedy będąc na kwarantannie nasze dziecko się rozchoruje?

Kwarantanna - kiedy jest się z niej zwolnionym?

Kwarantanna dotyczy osób, które miały kontakt z osobą zakażoną, chora bądź podejrzaną o zakażenie, mieszka z osobą, która przebywa na izolacji domowej, sama ma objawy wskazujące na zakażenie oraz osoba, która została skierowana na test na obecność koronawirusa. Jeżeli wynik badania potwierdza zakażenie, wtedy podlega się izolacji domowej. 

Zobacz wideo: Koronawirus Omikron dotarł do Europy

Koronawirus Omikron dotarł do Europy
Koronawirus Omikron dotarł do EuropyŹródło: Dzień Dobry TVN
W państwach południowej Afryki wykryto nowy wariant konornawirusa - Omikron. Dostał się już do Europy. Co o mutacji wiedzą naukowcy?

Osoby, które mają kwarantannę, ale dostały skierowanie na wykonanie testu na obecność koronawirusa mogą wyjść z miejsca, w którym ją odbywają na czas zrobienia testu na COVID-19. Mimo wszystko w takich sytuacjach należy zachować bezpieczny odstęp i przestrzegać restrykcji sanitarnych. 

Czy można pójść z chorym dzieckiem do lekarza będąc na kwarantannie?

Jak tłumaczy rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego, Szymon Cienki: "zgodnie z § 4 ust. 4 rozporządzenia z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zakaz opuszczania miejsca kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych zawiesza się w celu przeprowadzenia przez lekarza lub felczera badania fizykalnego oraz na czas udania się do miejsca pobrania materiału biologicznego do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Te same zasady obowiązują podczas powrotu do miejsca kwarantanny albo izolacji".

Oznacza to, że kiedy znajdujemy się na izolacji bądź kwarantannie i potrzebujemy skonsultować się z lekarzem, to można wyjść z domu. Dotyczy to również sytuacji, w której dziecko jest chore, gdyż samo nie dotrze na badania.

Lekarze jednak proszą o to, aby uprzedzić przychodnię, która zamierza się odwiedzić, że osoba choruje na koronawirusa lub jest takie ryzyko. W takich sytuacjach placówki wyznaczają specjalne godziny wizyt, aby zabezpieczyć pozostałych pacjentów i personel przed ryzykiem zakażenia.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: pacjent.gov.pl/Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: andresr/Getty Images

Pozostałe wiadomości