Koronawirus

Obostrzenia związane z COVID-19 na wrzesień 2022. Rząd opublikował rozporządzenie

Koronawirus

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
RadioZET.pl
kobieta w maseczce na ulicy

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie, które przedłuża obowiązujące aktualnie obostrzenia epidemiczne związane z COVID-19. Przypominamy, jak brzmią i do kiedy potrwają.

Obostrzenia COVID-19 na wrzesień 2022 - rozporządzenie

Nowe rządowe rozporządzenie wchodzi w życie 31 sierpnia i przedłuża aktualne obostrzenia pandemiczne do 30 września. W dalszym ciągu w Polsce obowiązkowe będzie zakrywanie nosa i ust maseczkami w szpitalach, przychodniach, aptekach i innych punktach związanych z działalnością zdrowotną.

COVID-19

Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudniaDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Co jeszcze zawiera rozporządzenie?

Zmienione przepisy dotyczące ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, przewidują również m.in. przywrócenie obowiązku dostarczania świadczeniodawcy oryginału skierowania na dane świadczenie w postaci papierowej w terminie 14 dni roboczych od dokonania wpisu na listę oczekujących.

Rozporządzenie wprowadza również regulację, zgodnie z którą wniosek o przywrócenie na listę oczekujących będzie można zgłosić nie później, niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia obowiązywania uprawnienia do przywrócenia na tę listę bez konieczności uprawdopodobnienia, że niezgłoszenie się spowodowane było siłą wyższą.

Koronawirus w Polsce

Od 20 marca 2020 roku w Polsce panował stan epidemii. 16 maja zastąpiony został stanem zagrożenia epidemicznego, który obowiązuje do dziś. Od 22 lipca trwa akcja szczepień drugą dawką przypominającą przeciwko COVID-19 - mogą zaszczepić się nią osoby powyżej 60 lat oraz pracownicy placówek służby zdrowia i studenci kierunków medycznych.

Od 4 marca 2020 roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, łącznie potwierdzono 6 167 759 przypadków. Zmarło 117 030 pacjentów z COVID-19 (stan na 30.08.2022).

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: RadioZET.pl

Źródło zdjęcia głównego: Aliaksandr Barysenka/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości