Koronawirus

Covavax. Nowa szczepionka na COVID-19 warunkowo dopuszczona do użycia przez WHO

Koronawirus

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
PAP
Osoba podająca szczepionkę

Szczepionka CovavaxTM została warunkowo dopuszczona do stosowania przeciwko SARS-CoV-2 przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Jaka to szczepionka? W jakich krajach będzie dostępna?

Szczepionka Covavax. Co o niej wiemy?

Covavax jest szczepionką z białek wirusa i podawana jest ona w dwóch dawkach, podobnie jak Moerna, Pfizer oraz AstraZeneca. Może być ona przetrzymywana w temperaturach 2-8 stopni Celsjusza. Covavax jest produkowana na amerykańskiej licencji koncernu szczepionki Novavax, jednak przez firmę indyjską - Serum Institute of India. Szczepionka ta wykorzystuje technologię rekombinacji białka S koronawirusa. Firma Novavax pracuje nad rozwijaniem tej szczepionki, tak, aby miała możliwie najwyższą skuteczność w ochronie przed omikronem. 

Zobacz wideo: Omikron - co o nim wiemy?

Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy? Co badacze wiedzą o nowym wariancie koronawirusa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wyjaśnia WHO: "Szczepionka [...] pozwoli na przyspieszenie wysiłków na rzecz zaszczepienia jak największej liczby ludzi w krajach o niskich dochodach". Warunkowe dopuszczenie tego preparatu na rynek ma doprowadzić do zwiększenia dostępności szczepienia, przede wszystkim w krajach rozwijających się.

Walka o życie

Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejesz
Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejeszDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Gdzie dopuszczono szczepionkę Covavax?

Dzięki temu, że preparat nie musi być przetrzymywany w bardzo niskich temperaturach, łatwiej się go transportuje, a dzięki temu możliwe jest dostarczenie większej ilości dawek szczepionek do krajów, w których wyszczepialność jest wyjątkowo niska.

Jak mówi ekspertka WHO ds. dostępności leków, dr Mariangela Simao, warunkowe dopuszczenie na rynek tej szczepionki "ma na celu zwiększenie dostępności szczepionek, zwłaszcza w krajach o niskich dochodach, z których 41 nie było jeszcze w stanie zaszczepić 10 proc. swej populacji, a 98 innych krajów nie osiągnęło 40 proc. (wyszczepienia)".

WHO dąży do osiągnięcia wszczepialności na poziomie 40% w populacji wszystkich krajów jeszcze do końca tego roku.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Plyushkin/Getty Images

Pozostałe wiadomości