Koronawirus

Czy pracodawca może nas zmusić do urlopu albo pójścia na zwolnienie lekarskie?

Koronawirus

Aktualizacja:

Wątpliwości związanych z koronawirusem nie ubywa. Wciąż pojawiają się nowe przypadki, które mogą stanowić kłopot. W zakładce „koronawirus” zadajecie nurtujące was pytania, na które odpowiadają eksperci. Tym razem problem internautki rozwiązała w naszym programie adwokat Eliza Kuna.

Koronawirus: czy pracodawca może wymagać od nas pójścia na zwolnienie lekarskie?

Rozporządzenia rządowe w sprawie luzowania obostrzeń nie zawsze są dla nas oczywiste. Wątpliwości pojawiają się również w kontekście praw i obowiązków pracowników i szefów w czasie izolacji. Dlatego zachęcamy was do zadawania pytań w naszej zakładce "koronawirus".

Tak zrobiła jedna z naszych czytelniczek.

Jestem żoną kierowcy zawodowego. W pracy każą mi iść na urlop lub zwolnienie lekarskie na co najmniej tydzień po spotkaniu z mężem. Czy jest to zgodne z prawem?

- zapytała internautka w naszej zakładce "Koronawirus".

Wątpliwości rozwiała adwokat Eliza Kuna.

Żona kierowcy zawodowego nie jest ani osobą zakażoną ani osobą, która jest poddana kwarantannie. Dlatego nie ma podstaw do wystawienia zwolnienia lekarskiego. Przymuszanie pracownika do załatwienia takiego zwolnienia jest więc nielegalne. Tym bardziej bezprawne jest zmuszanie pracownicy do wzięcia urlopu wypoczynkowego, albowiem to pracownik decyduje, kiedy na taki urlop chce się wybrać. W mojej ocenie tego rodzaju działania są niezgodne z przepisami prawa

- wyjaśniła w Dzień Dobry TVN Eliza Kuna.

Rozluźnianie obostrzeń

Na bieżąco informujemy o luzowaniu obostrzeń. O poszczególnych etapach pisaliśmy TUTAJ.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości