Koronawirus

Premier znosi kolejne obostrzenia - otwarcie kin, możliwość organizowania wesel i brak obowiązku noszenia maseczek. Od kiedy?

Koronawirus

fot.Piotr Molecki/East News

4. etap odmrażania gospodarki. Podczas konferencji premiera, Mateusza Morawieckiego, 27 maja poznaliśmy kolejne etapy znoszenia obostrzeń wprowadzonych ze względu na walkę z koronawirusem.

27 maja odbyła się konferencja premiera, Mateusza Morawieckiego, z której dowiedzieliśmy się, które restrykcje wprowadzone w związku z przeciwdziałaniem koronawirusowi zostaną zniesione. Ostatnie trzy miesiące nie były proste - w Polsce wykryto 20 tyś. zachorowań i ponad tysiąc zgonów. Premier podczas przemówienia zapewnił, że jesteśmy jednak na najlepszej drodze do powrotu do normalności, a raczej do nowej rzeczywistości, bowiem wirus wciąż tu jest i będzie obecny, dopóki nie pojawi się skuteczna szczepionka. Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji pozwolił sobie jednak na dużą dozę optymizmu.

Nigdy nie musieliśmy dokonywać tak dramatycznych wyborów, jak Hiszpanie, Niemcy czy Włosi

- zaczął premier.

Zapanowaliśmy nad pandemią w sposób dużo bardziej efektywny niż najbogatsze kraje świata

- powiedział Mateusz Morawiecki.

Odzyskujemy pole i stajemy na coraz twardszym gruncie

- zapowiedział Morawiecki i rozpoczął przemówienie na temat redukowania obostrzeń - nie tylko w zakresie noszenia maseczek, ale także w kwestii handlu.

Obowiązek zakrywania nosa i ust zostanie zniesiony?

Od 30 maja noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe, pozostaje jednak obowiązek zachowania dystansu dwumetrowego. W sklepie, w środkach komunikacji i w kinach maseczki wciąż będą obowiązkowe. A także wszędzie tam, gdzie nie możemy sobie pozwolić na dwumetrowy dystans.

Od soboty zdjęte zostaną również ograniczenia dotyczące handlu. Nie będzie już obowiązywał limit osób w sklepach w zależności od powierzchni sklepu. To samo dotyczy gastronomii. Nie będzie również limitów wiernych w kościołach, dystans dwumetrowy obowiązuje dalej.

Możliwość organizowania wesel

Od 6 czerwca ponownie dopuszcza się możliwość zgromadzeń - do 150 osób. Pary planujące ślub, które do tej pory nie wiedziały, czy dojedzie do uroczystości, mogą powrócić do organizowania wesela, pamiętając o wdrożonym ograniczeniu do 150 osób.

Powrót funkcjonowania siłowni, basenów, klubów fitness, kin i teatrów

6 czerwca dojdzie także do otwarcia kin, teatrów, basenów, siłowni, salonów masażu. Od 6 czerwca będą również otwarte ośrodki kultury, przy jednoczesnym zachowaniu dwumetrowego dystanu. Wyjątek będą stanowić dyskoteki i kluby.

30 maja dozwolone będą również zgromadzenia na powietrzu do 150 osób.

Koncerty plenerowe do 150 uczestników od tego momemtu muszą być organizowane

- zapowiedział również Piotr Gliński. Gliński powiedział również, że otwarcie ośrodków kultury jest możliwe, ale nie obowiązkowe.

Całą konferencję możesz obejrzeć tutaj:

Zobacz także:

Wirusy atakują jesienią. Czy jesteśmy przygotowani na jednoczesną walkę z koronawirusem i grypą?

Japońscy pediatrzy: "Maseczki są zbyt niebezpieczne dla małych dzieci"

Koronawirus uderza w apteki. Długi przedsiębiorców sięgają milionów

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości