Kalendarz adwentowy 2021

Kalendarz Adwentowy 2021

Kalendarz adwentowy 2021

Autor:
Teofila
Siewko

Kalendarz adwentowy ma za zadanie pomóc w odliczaniu do Bożego Narodzenia. Współcześnie dedykowany jest on przede wszystkim dzieciom i młodzieży, ale coraz większą popularnością cieszą się wersje dla dorosłych. Jaka jest historia kalendarzy adwentowych? Jaką miały symbolikę? Dowiedz się o nich więcej i poznaj Kalendarz Adwentowy Dzień Dobry TVN. 

W kalendarzu adwentowym można ukryć drobne czekoladki, kosmetyki, a nawet zadania. Jednak jak dawniej wyglądały takie kalendarze?

Krótka historia kalendarza adwentowego

Pierwsze kalendarze adwentowe w formie fizycznej, czyli drukowane pojawiły się w 1902 roku w Hamburgu i w 1908 w Monachium. Pierwszy drukowany (z 1902 roku) miał formę zegara, dopiero kolejny przypominał współczesną formę - był drukowany i ilustrowany. Sam pomysł takich kalendarzy pochodzi z protestanckich Niemiec. Był on stylizowany na wieńcach adwentowych, jednak zamiast świec umieszczane były woreczki z niespodziankami. Jako pierwsze pierwowzory kalendarzy uznaje się odliczanie dni poprzez zaznaczanie kresek białą kredą na drzwiach. Miało to ułatwić niepiśmiennemu ludowi odliczanie do dnia, w którym świętowano narodziny Boga. 

Zobacz wideo: Niepowtarzalne kalendarze adwentowe

Niepowtarzalne kalendarze adwentowe
Niepowtarzalne kalendarze adwentowe Źródło: Dzień Dobry TVN

Dawniej takie kalendarze mogły być nazywane mikołajkowymi - wręczane były wtedy na 6 grudnia, mogły być bożonarodzeniowe - wręczane, jak dzisiaj, 1 grudnia lub adwentowe - wtedy odliczane były wszystkie dni adwentu. Największa różnorodność styli była po I wojnie światowej, a konkretnie po 1920 roku. W tym czasie można je było spotkać w różnych stylach i rozmiarach. 

Symbolika kalendarzy adwentowych

Kalendarze adwentowe miały za zadanie ułatwić odmierzanie czasu adwentowego, aż do dnia, w którym świętowano narodziny Boga. Miały także przygotować na nadchodzące święta i podkreślić ich doniosłość. Z tego powodu w okienkach kalendarza chowano ozdoby choinkowe, fragmenty tekstu Biblii lub inne nawiązujące drobiazgi. Dawniej kalendarze mogły być również bogato ilustrowane, malowane były symbole związane z nadchodzącym świętem oraz przedstawienia Marii, Józefa i narodziny Jezusa. Czekoladki w bożonarodzeniowych kształtach po raz pierwszy znalazły się w kalendarzach adwentowych dopiero w 1926 roku!

Kalendarz adwentowy Dzień Dobry TVN 2021

W tym roku Redakcja Dzień Dobry TVN przygotowała specjalny Kalendarz Adwentowy na rok 2021. Od 1 do 24 grudnia, codziennie, o godzinie 11:00 znajdziesz specjalnie przygotowane treści z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, które umilą Ci okres oczekiwania i pozwolą przygotować się do magicznych świąt. Kliknij w grafikę, żeby przejść do Kalendarza Adwentowego:

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Kalisson/Getty Images

Pozostałe wiadomości