Kalendarz adwentowy 2021

Kalendarz adwentowy 2021: 3 grudnia. Robimy kartki świąteczne

Kalendarz adwentowy 2021

Autor:
Sabina
Zięba
Robimy samodzielnie kartki świąteczne

Z kalendarzem adwentowym Dzień Dobry TVN odliczamy dni do zbliżającego się Bożego Narodzenia. 3 grudnia poświęcamy na robienie kartek świątecznych. W tym celu studio naszego programu odwiedziła artystka i miłośniczka DIY oraz rysunku, Samanta Lesiak. Pokazała, jak własnoręcznie wykonać piękne działa.

Wysyłanie kartek świątecznych

Tradycja wysyłania kartek świątecznych sięga aż starożytności. Już wtedy w Egipcie ludzie pisali życzenia na papirusie, natomiast w Chinach wysyłano życzenia na czerwonym tle przypominającym obchody Nowego Roku. Do Europy dotarło to nieco później. Dopiero w XV wieku zaczęto ręcznie produkować kartki - na Boże Narodzenie, a także Walentynki. Z biegiem czasu zrodziła się tradycja wysyłania ich do przyjaciół i bliskich. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów, jednak wielu osobom zależy na tym, by się wyróżniały. Ze względu na to, można je wykonać własnoręcznie.

Jak zrobić samodzielnie kartki świąteczne?

Samanta Lesiak pokazała w naszym studiu, jak wykonać przepiękne kartki 3D. Wykorzystała do tego papier kolorowy, klej w taśmie, nożyk introligatorski (może być też zwykły), markery akrylowe oraz żelopisy. Gdy zgięła na pół kolorową kartkę A4, wycięła w jednej połówce "okienko", które uprzednio wymierzyła linijką. Dookoła niego nałożyła klej w taśmie. Następnie przykleiła tam kwadratową ozdobę w innym kolorze, o rozmiarze większym, niż okienko.

Wykonując drugi rodzaj kartki, artystka przecięła zgiętą wcześniej na pół stronę A4, w sześciu miejscach w poprzek kartki na zagięciu. Wówczas w trakcie zamykania kartki wytworzą się na środku trzy "wypustki", na których następnie można przykleić ozdoby. Mogą być nimi wycięte choinki, śnieżynki czy prezenty. Warto również wykorzystać w tym celu sprężynki, które sprawią, że ozdoby będą ruchome.

Zobaczcie proces krok po kroku w naszym wideo.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Kseniya Ovchinnikova/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości