Kalendarz adwentowy 2021

Kalendarz Adwentowy 2021: 10 grudnia. Poznajmy bliżej renifery

Kalendarz adwentowy 2021

Autor:
Redakcja
Dzień Dobry TVN Online

Nasz kalendarz adwentowy to codzienna dawka świątecznych inspiracji. 10 grudnia nasza reporterka wybrała się do Wrocławia, by dowiedzieć się nieco więcej o pomocnikach Świętego Mikołaja.

Każdego dnia w Kalendarzu Adwentowym Dzień Dobry TVN znajdziesz wyjątkowe, zaskakujące treści, które umilą Ci czas oczekiwania na święta. Tym razem postanowiliśmy przybliżyć wam historię reniferów. We Wrocławiu nasza reporterka spotkała się z opiekunem czterech reniferów, który zdradził, że to dziewczyny najlepiej nadają się do pracy ze Świętym Mikołajem, by rozwozić prezenty.

Zarówno u samca, jak i samicy występuje poroże. Tylko u samca poroże jest zrucane w okolicach grudnia, więc nie mogły one brać udziału w zaprzęgu Świętego Mikołaja 

Co więcej, opiekun zdradził też, że mimo tego, iż zwierzęta te są trudne w odchowie i w Polsce zobaczyć możemy je tylko w ZOO we Wrocławiu i w Krakowie, nie czują one strachu przed ludźmi. Pracownicy ogrodu zoologicznego mają z nimi świetny kontakt, karmią je z ręki.

Co z tym czerwonym nosem?

W słynnej bajce renifer Rudolf miał charakterystyczny czerwony nos. Jak jest w rzeczywistości? Jak przyznał specjalista, w realu zwierzęta posiadają nosy o podobnym zabarwieniu. - U reniferów nos nie tylko służy do ogrzania powietrza arktycznego, ale są tam duże naczynia krwionośne i ten nos czasami faktycznie jest czerwony – wytłumaczył.

Co więcej, zwierzęta są także przystosowane do niskich temperatur. Mają grubą, twardą pokrywę włosową oraz szeroko rozstawione racice, które służą im jako paletki i nie zapadają się w dużym śniegu.

Zobacz także:

Autor:Redakcja Dzień Dobry TVN Online

Źródło zdjęcia głównego: Kseniya Ovchinnikova/Getty Images

Pozostałe wiadomości